18 haziran 2014 düşen meteor

bu sabah * 3 gibi bursa-antalya arası yolculuğumu yaparken, eskişehirin seyitgazi ilçesinden geçerken otobüsün camından gördüğüm, gökyüzünü harika bir şekilde aydınlatan meteordur. *
ilk olarak havai fişek olarak algılayıp çok üzerinde durmamama * rağmen arkadaşlarımdan gelen mesajlarla, canlı bir meteorit akışına şahit olduğumu farkettim.

meteorit * denizli, kütahya, afyon gibi illerden de görülmüş, lakin gecenin çok ters bir zamanına geldiği için şahitlerin sayısı oldukça düşüktür.

konu ile ilgili henüz akademisyenlerden net bir açıklama yok, istanbul üniversitesi astronomi ve uzay bilimleri bölümü meteorit araştırmaları ekibi bölgede geniş çaplı arama başlattıklarını belirtti.

uluslararası gök bilimciler tarafından da yakından takip edilen meteorit, kimyasal ve fiziksel analizi sonrasında güneş sistemi içerisindeki oluşum bölgesi hakkında detaylı bilgi verecek.

astral ulusal gözlem evinden bildirdi..
ayrıca amatör gökbilimcileri / sevdalılarının astronomi/astrofiziğe yaptığı katkıları düşünecek olursak, bölgede meteoru görenler yada görenleri tanıyanlar meteorun yerinin tespit edilmesi konusunda büyük yardım sağlayabilir..