20. yüzyılın en çok ses getiren yüksek lisans tezi

lise 1'de matematik dersinin ilk bölümünde yer alan "mantık" konusunu çoğu kişi hatırlıyordur. ya doğru ya da yanlış olan ve aynı anda her ikisi birden olamayan cümleler olarak tanımlanan önermelerle (p,q,r,...) ilgili işlemleri (ve'ler, veya'lar, xor'lar, değil'ler,...) içeren bir konudur. işte bu konunun içinde mantıksal devrelerle ilgili bir alt bölüm var.
claude elwood shannon, 1936 yılında m.i.t.'de bu devreleri kullanarak bir mekanik problemini modellemiş ve bunu yüksek lisans tezi olarak sunmuştur. bunun bir ilk olması, bu tezi ve tezin sahibini bir anda ünlü yapmıştır. hiç beklemediği anda aramadığı şöhrete kavuşan shannon, "bu şaşalı hayatı ben istemedim" dercesine kendisini veri biliminin içine hunharca atar. yapay zeka araştırmalarının temellerini atan ilk insanlardan birisi olur. çalışır, çalışır ve yine çalışır.
1987'de bir dergiye verdiği röportajda hayvanseverleri epey kızdırmış olan şu açıklamayı yapmıştır: "bugün köpekler insanlar için ne ise, insanların da robotlar için öyle olacağı bir zamanı hayalimde canlandırabiliyorum. ve ben makinelerin tarafında olurum."