2021 avustralya açık tenis turnuvası

teniste 2021 yılının ilk grand slam turnuvası. normalde ocak ayında yapılan turnuva, bu sene de 18 ocak'ta başlamak üzere planlanmış; ancak covid-19 önlemleri kapsamında 8 şubat'a çekilmiştir.

sezonun hemen başında avustralya'nın canberra, sydney, adelaide gibi farklı kentlerinde oynanan birçok turnuva, melbourne'de avustralya açık'ın yapıldığı
melbourne park tesisine çekilmiş, yaklaşık 5 hafta içinde tek bir şehir ve tek bir tesiste daha önce eşi benzeri görülmemiş şekilde çok sayıda atp ve wta 250, 500 turnuvası yapılmıştır.

avustralya'nın bu bölgesinde uygulanan katı covid-19 kısıtlamaları tenisçilere ve emekçilere çok zor anlar yaşatmıştır. en büyük sorun ise; toplamda 3 uçuş ile turnuvadan 3-4 hafta önce şehre akın etmeye başlayan sporcular ve ekiplerinin, uçaklardan inen yolculardan 3 tanesinin covid(+) çıkması üzerinde 14 günlük katı karantinaya alınması olmuştur. bu, şu anlama geliyor: 14 gün boyunca otel odanızdan çıkamaz, kimseyi göremez ve daha da kötüsü turnuva hazırlığı için antrenman yapamazsınız! birçok tenisçi, bu kuralın kendilerine bildirilmediğini, önceden bildirilen bir kural olsa asla avustralya'ya uçmayacaklarını ve şok olduklarını ifade etmişlerdir. çok sayıda tenisçi ve ekibi, ne yazık ki 14 gün katı karantinadan çıkar çıkmaz kıyasıya mücadele için korta çıkmıştır. aradaki 2 haftada odasındaki farelerin videolarını atanlar, 3 metrekarede ısınmaya çalışanlar, bolca video izledik... angelique kerber, bianca andreescu, victoria azarenka gibi grand slam şampiyonları turnuvaya erken havlu atmış ve bazı tensiçiler bu adaletsizlikten bolca bahsetmiştir...

turnuva devam ederken, bölgede 5 günlük sokağa çıkma ilan edilmesi ile 5 gün boyunca maçlar seyircisiz oynanmış, yasak başlangıcı gece 5 setlik bir novak djokovic maçına ara verilerek seyirciler evlerine uğurlanmış ve maç seyircisiz devam etmiştir.

kadınlarda naomi osaka, ilk grand slam finaline çıkan jennifer brady'yi yenerek 4. grand slam'ini kazanmıştır.

erkeklerde ise burada 8 kez finale çıkıp kazanan novak djokovic, 9. kez finale çıkmış, daha önce ilk grand slam finalini 2019 us open'da rafael nadal'a 5 sette kaybeden, ancak şu an 20 maçtır yenilmeyen, bunların 11'inde top10 oyuncuları eleyen, üstüste 4 kupa kazanan rus daniil medvedev ile 21 şubat 11.30'da oynacaktır. ikilinin son 3 maçını medvedev kazanmıştır.

djokovic kazanırsa 18. grand slam'i ile nadal ve federer'in 20'sine bir adım daha yaklaşacak; medvedev kazanırsa ilk grand slam'ini alacak ve big 3 (djokovic, nadal, federer) haricinde dünya 2 numaralığına yıllaaaar sonra ulaşan ilk erkek tenisçi olacaktır.

izleyelim, görelim, turnuvanın son maçında neler olacak...
hafızalara tennis australia başkanı jayne hrdlicka'nın erkekler finali kupa törenindeki teşekkür açıklamasında covid-19 için alınan sıkı önlemler için bölgesel hükümete teşekkür ederken ve gelecek aşılmalar sonrasıda bu salgının gücünün kırılması yönündeki açıklamalarını seyircilerin yuhalamalarla ve ıslıklarla protesto etmesi olmuştur... hrdlicka konuşmasında yuhalamalar artınca, devam edip bitirebilmek için "... when you're finshed..." ifadesini kullanmak durumunda kalmıştır.

novak djokovic ve naomi osaka'nın tekler şampiyonlukları ile bir turnuvayı daha geride bıraktık. mayıs ayında daha özgür, covid-19'dan sıyrılmış ve full kapasite stadyumlarla roland garros 2021 için paris'te görüşmek üzere diyelim... mayıs'ta da rafael nadal'ın 21 için neler yapacağına odaklanacağız... big 3 daha çok next gen harcayacak gibi duruyor!