21 şubat 2021 novak djokovic daniil medvedev maçı

tsi 11.30'da başlaması beklenen, 2021 australian open'ın son epik mücadelesi...

maçın sonunda alınacak cevep şu: eski topraklar mı, yeni jenerasyon mu?..

2016'dan bu yana djokovic, nadal ve federer dışında grand slam kazanan tek isim, geçtiğimiz eylül'de us open 2020'yi kazanan dominic thiem idi; ancak turnuvada nadal ve federer yoktu, üstelik djokovic de 4. tur maçında bir çizgi hakemini maç dışı bir vuruşla isabet aldığı için diskalifiye edilmişti... yani, tüm next gen ekibi için kartlar açıktı ve bir tanesi kazandı. nitekim, nadal ve djokovic covid-19 nedeniyle yıl sonuna doğru düzenlenen 2020 french open'da finale beraber çıkarak "bu adamlar daha bitmemiş yahu..." dedirtmiştir. hem de son 2 yılın finalisti, diğerlerinden bir adım öne çıkan next gen üyesi dominic thiem önceki turlarda havlu atarken...

ancak, bu yılın ilk grand slam'i next gen açısından "acaba geldiler mi artık?" dedirten cinsten geçti. her ne kadar geçtiğimiz yıl finalde novak djokovic'e 5 sette kaybeden dominic thiem yine erken havlu atmış olsa da, çeyrek finalde rafael nadal'a 5 sette (hem de 2-0 geriden gelerek bunu yapan tarihteki yalnızca 2. isim olmayı başaran- ilki 2015 us open'da fabio fognini) diz çöktüren stefanos tsitsipas "vay anasını!" dedirtmiştir...

ardından daniil medvede'in "straight" diyebileceğimiz 3 sette kendisini elemesi ile daniil medvedev dikkatleri iyice üzerine toplamıştır... zira bugüne dek yakın geçmişte 20 maçtır yenilmiyor bu adam. 11 maçını dünya sıralamasının ilk 10'una karşı yapmış ve geçtiğimiz yıl atp finals'ta sıralama üstüne yer alan djokovic (1), nadal (2) ve thiem (3)'i geçerek şampiyon olmuştur... sezon açılışında atp cup'ta rusya takımı ile şampiyon olmuştur.

diğer tarafta ise big three'ni ayaktaki kalesi novak djkovic... 8 kez bu turnuvada final oynamış ve 8 kez kazanmış, grand slam ve dünya sıralaması hedeflerinde "büyük iddiam var kardo" demiş ve yarı final maçından sonra da "next gen geliyor geliyor diyorlar, ancak onlara meydanı öyle kolay bırakmayacağım. gördüğünüz gibi biz buradayız, geldikleri falan yok..." diyeek meydan okumuştur.

daniil medvedev ise yarı final maçından sonra "kaybeden bir şeyi olmayan taraf benim, novak federer ve nadal'ın 20'sine yaklaşmak istiyor, dünya 1 numaralık hafta sayısı rekorunu istiyor, burada 9. finalinde de yenilmemek istiyor... yani tüm baskı onun omuzlarında, ben çıkar en iyi tenisimi oynarım..." diyerek hem tatlı sevmiş, hem de tatlı meydan okumuştur.

sonuç olarak bu maç ya novak djokovic'in 18. grand slam şampiyonluğu olacak, ya da daniil medvedev'in ilk grand slam'i ve dünya 2 numaralığına yükselişi olacak...

ikili arasındaki 7 mücadelede 4-3 djokovic üstünlüğü olsa da, son 4 maçın 3'ünü medvedev kazanmış.

bakalım bugün hangi istatistikler kazanacak?..
7-5 6-2 6-2 ile(bkz:novak djokovic) kazanmıştır*.
tecrübe kazanmıştır... novak djokovic, daniil medvedev'i çok iyi okumuş ve gereken tüm çözümleri üretmiştir. 3 sette işi bitirmiştir. böylece 18 grand slam ile federer ve nadal'ın 20'sine göz kırpmaya devam etmektedir.

yarın açıklanacak dünya sıralamasında 1 numaralığını sürdürmeye devam edecek ve gelecek hafta itibarı ile 311 haftaya ulaşarak, roger federer'in 310 haftalık rekorunu da kıracaktır.

maç sonrası medvedev, şu an 25 yaşında olduğunu, novak'ın 9 aus open; veya rafa'nın 13 roland garros rekorunu kırmak için şu andan itibaren durmadan kazanması gerektiğini ifade etmiş ve bunu imkansız olarak nitelendirmiştir. big 3 için "cyborgs of tennis" ifadesini uygun görmüştür.

görünen o ki, next gen'in daha 40 fırın ekmek yemesi gerekecek.

tebrik ederiz, rod laver arena'ya, novak'ın evine veda ederken; mayıs ayında phillip chatrier'de, rafa'nın evinde buluşmak üzere diyelim...