29. istanbul lgbti+ onur haftası

bu yıl "sokak" temasıyla 20-27 haziran tarihlerinde online ve fiziksel olarak gerçekleşecek türkiye'nin en büyük ve kapsamlı onur haftası. 26 haziran'da 19. istanbul lgbti+ onur yürüyüşü de program kapsamında fiziksel olacak. ayrıca hafta boyunca zoom üzerinden her gün kuirlerin güncel sorunlarını ve gelecek tahayyülerini ele alan online atölyeler gerçekleşecek. online program inanılmaz iyi görünüyor, keşke hepsine katılacak zamanım olsa.

"sokaktayız, çarktayız, işteyiz, yoldayız,
eylemdeyiz; sokakta yaşıyoruz ya da
uyuyoruz, bazen geziyoruz, tozuyoruz.
sokağı da eve taşıyoruz, bazen ev sokakla
doluyor…
hareketin ilk adımlarını attığı, bazen
kaldırımda oturup soluklandığı ancak
her zaman izini bıraktığı noktayı bu sene
temamıza taşıyoruz:
sokak."

"em li kolanê, li çark-ê, li kar, li ser rê, di
çalakiyê de ne; em li kolanê dijîn an jî
radizên, carinan em lê digerin û li kêfa xwe
dinêrin. em kolanê bar dikin nava malê,
carinan mal bi kolanê tijî dibe...
em xala ku tevgerê gavên xwe avetî û yek
caran jî li peyarê yê rûdinişt lê her wiha
nîşana xwe li ser dihiştî îsal tînîn nava çepela xwe:
kolan."

ayrıntılı etkinlik takvimine şu linkten ulaşılabilir: https://www.prideistanbul.org/etkinlikle...

bu da pride özel spotify listem, hepinizi seviyorum: https://open.spotify.com/playlist/1v4SwV...
merhaba eayn. onur haftası komitesinin kendisi onur haftası tema metnini türkçe, arapça, kürtçe ve ingilizce dillerinde duyurdu. ben de ülkede en çok konuşulan iki dili koydum. ve kürtçe benim yarım yamalak bildiğim ana dilim. üzgünüm ama ancak ırkçı niyetleri veya ön yargıları olan biri türkçe açıklamanın kürtçe versiyonuna takılır bu entry'de. bence o bahsettiğin 'hate' entry'i sen kendin yazdın.

tema metninin duyurusunu diğer dillerde okumak için: https://www.prideistanbul.org/sokak/
kanada'da ana dili fransızca olan insan sayısı türkiye'de ana dili kürtçe olan insan sayısından azdır ama kanada cumhurbaşkanı her konuşmasını hem ingilizce hem fransızca yapar. medeni, çoğulcu demokrasiyi sindirmiş insanlardan oluşan bir ülke oldukları için kimse bu durumdan rahatsız olmaz. aynı ülkeyi paylaştıkları ana dili farklı insanlar kendilerini ülkenin bir parçası hissettikleri için mutlu olurlar. o dile tahammülsüzlük etmezler.
ama burası orta doğu ve bunları çomarlara anlatamazsın.
"ileride doğuda asla yaşamam" ama "ana dilim kürtçe"... kürtçe yazabilir bir insan ama bu kadar da ikiyüzlü olunmaz ki canım. hem sözde kürt haklarını savunacaksın, hem de kürtlerin çoğunlukta olduğu illerde hizmet etmem diyeceksin. yazık.
bu sitede zerre türkçe bilmeyip sadece kürtçe bilen arkadaş var mı?
kürtçe açıklama eklenmesi tamamen saçmalık.
kürtçe görünce tetiklenen yazar arkadaşlarımızı onur haftası kapsamında 24 haziran'da 19.00-20.30 saatlerinde gerçekleştirilecek şu panele davet ediyorum.

"birleşen ve ayrışan yollar: kürt lgbti+ hareketinin politik gündemi

lgbti+ hareketini türk lgbti+ hareketine çeviren ne? giderek artan kürt karşıtı politikaların kürt lubunyaların gündelik hayat deneyimlerine etkisi ve bu deneyimlerin kürt lgbti+ hareketinde gündemleştirilme biçimleri neler? ülkede yaşanan savaş sonrası ana akım lgbti+ hareketinin gündemi ve yapısı kürt lgbti+lara karşı dönülmez biçimde değişirken, bütün bu değişimler içerisinde alternatif örgütlenme pratiklerimizi tartışıyor, savaşın gerçekliği, barış ihtimali, sömürgecilik, dekolonizasyon homo-milliyetçilik gibi başlıklardan yola çıkarak ayrışan ve birleşen yollarımızı konuşuyoruz.

moderatör:
arya vargün

konuşmacılar:
hêja akan
rukan açkanî
emrah karakuş"

kayıt için: https://us02web.zoom.us/meeting/register...
bu ülkede türkçe dışında konuşulan dillerden biri olan kürtçe'yi yabancı, rahatsız edici vs. olarak görenler bu ülkeye asıl yabancı olanlardır. açıklamada yer alan arapça bölümü de buraya ekleyeyim. bu ülkede anadili kürtçe, arapça, ermenice, rumca, ladino, asurice, lazca vs. olanlar da vardır.

merak ediyorum ilk entryde ingilizce açıklama eklenseydi, nickleri de ingilizce olan bir kısım milliyetçi, ırkçı, faşist yazarlar tepki gösterecek miydi? *


يف ، ةدايقلا ةلجع ىلع ، عراشلا يف نحن
شيعن ؛ تايلاعفلا يف ، قيرطلا ىلع ، لمعلا
. ربغتنو لوجتن ا ًنايحأو ، عراشلا يف مانن وأ
ئلتمي ا ًنايحأو ، لزنملا ىلإ عراشلا لقنن امك
» ... عراشلاب لزنملا
يتلا ةطقنلا انعوضوم ىلإ فيضن ، ماعلا اذه
ا ًنايحأو ، ىلولأا اهتاوطخ ةكرحلا اهيف تطخ
اهنكلو سفنتتو فيصرلا ىلع سلجت
.عراشلا : نامز لك اهتامصب كرتت
«!ليللا يف تاحاسلا وأ عراوشلا رداغن لا»
özdemir, kanada'da fransızca resmi dil. fransızca konuşan biri olmasa bile yaparlar o açıklamayı. antalya'da da şimdi bütün tabelalar rusça. hiçbir şey anlamadan kafamızı çevirip gidiyoruz. keşke her şey ingilizce olsa da sorun kökten çözülse.
van'da tablelalar türkçe, kürtçe ve farsça olarak yazılır. bugüne kadar rahatsız etmedi beni. bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler. bunda art niyet göremiyorum.
kürtçe görünce tetiklenmediklerini iddia eden arkadaşları anlamadım. tam olarak neyden rahatsız oldukları açık bence. madem öyle değil, bir anlatın da okuyalım.

"buradayız, alışın.
em li virin, hînbıbın."
bu güzel ve önemli konuyu ırkçılıkla doldurmuşsunuz ya, pes doğrusu.

önemli olan hangi dilde yazıldığı değil ne yazıldığıdır. onur haftası diyince kimsede kıpırdanma olmuyor anlaşılan.

umarım bu sene çok güzel bir onur yürüyüşü olur.
love always wins***.

not: şaka bir yana 2021 yılındayız. bunları tartışmıyor olmamız lazım gerçekten.
söylediklerimi adam akıllı düşünemeyecek ve anlamayacak kadar ya da anlamak istemeyecek kadar ezik olduğunuz için yapacak bir şey yok. tekrar söylüyorum. şu entry deki tercümenin hiç bir mantığı yok. kürt halkından da kürtçeden de hiç bir rahatsızlığım da yok. konuyu da saptıra saptıra nerelere getirmişsiniz.
kendinize gelin arkadaşlar şuan onur haftasındayız. kim hangi dilde neyi kutlamak istiyorsa kutlar. zaten ülke yeterince ayrışmış durumda, bir de biz buna tuz biber olmayalım. bu hafta hepimizin haftası. onur haftamız kutlu olsun!
komiteniz de faşist. hani zazaca nerede? aa, doğru ya, zazalar da kürttü değil mi?
(bkz:faşizme karşı faşist olmak)
faşist yazarlar beni eksiliyor*. ne oldu, bu ülkenin en çok konuşulan 3. diline tahammül edemiyorsanız faşistsiniz! yalnız şakası bir yana, sözde eşitlikçi komiteniz niye sadece kürtçe yazmış? diğer azınlıklar azınlık değil mi? faşizm sadece kürtlere kadar mı?
iyi yaşayın, canlılarla iyi anlaşın, hayvan besleyin, bitki yetiştirin, ağaca dokunun, bulabildiğiniz taze toprağa çıplak ayak basın...

içine dogdugumuz ülkenin ilerleyememesinin önündeki din, dil, ırk, cinsiyet, aile vb. aidiyet duygularınızdan arının.

(bkz: ya hep beraber, ya hiç birimiz)
istanbul valiliği yine "hassasiyet ve güvenlik" gerekçesiyle onur yürüyüşünü yasakladı. fakat onur haftası komitesi 26 haziran saat 17:00'de taksim'de buluşmaya davet ediyor. sanırım yine gökkuşağı bayrakları polis tarafından toplanacak. her sokak başında nöbet tutacaklar, plastik mermi ve biber gazı da hazırda bulunacak ve kullanmaktan da geri kalmayacaklardır. ne yaparsanız yapın lgbti+'lerin gururlu direnişi her zaman devam edecek.