29 temmuz 2021 orman yangınları

türkiye yanıyor. adana, osmaniye, mersin, kayseri, antalya'nın ardından muğla'nın marmaris ilçesi ile aydın didim'de de yangınlar devam ediyor. medya sessiz, rte kayıp. cb'nin 13 uçağı var fakat ülkenin yangın söndürme uçağı 3 tane. bu ülkede hala çıldırmamış olmak büyük yetenek gerçekten.

https://twitter.com/bekirpakdemirli/stat...
bu günlerde bu haberleri gördükçe nefesim daralıyor. hiçbir şeye dair hiçbir umudum kalmadı.
devletimiz yine yardım hesabı açıp iban vereceğini duyurmuş. milletimiz cömert olduğu için devletin hiçbir şey yapması gerekmiyor. yanan bölgelere fidan yardımları yapılıyor, tamam çok güzel bir uygulama. fakat yıllar alacak o fidanların büyümesi, ağaç olması. neden her şey yok olurken bu çaresizliği yaşıyoruz ki! twitterda gördüm bölgede yangını söndürmeye çalışan itfaiye erlerinin göz damlasına, yanık kremine, boğaz pastiline ihtiyacı olduğu yazılmış. abi itfaiye erlerinin bu ihtiyaçlarını da mı karşılayamıyorsunuz? bu insanlar o dumanın içinde saatlerce mücadele ediyor, sağlık ekipmanları, sağlık malzemeleri neden yok!
98 yangına çıkmıştır ve 88’i kontrol altına alındı deniyor:
https://tr.euronews.com/2021/07/31/turk...

bir yandan da bir kanun düzenlemesinin yayımlanmasının yangınların hemen öncesine denk gelmesi de oldukça “tesadüfi”:
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/orm...

iban verip para istenmesinde de şu tivite katılıyorum:
https://twitter.com/aosonursaylak/statu...
küresel ısınma her devletin, her bireyin en büyük peoblemi. biz görmezden geldikçe daha da büyüyen bir ateş. kim söndüremedi sorusunun cevabını biliyoruz ama kim yaktı dersen teröristler değil. sen yaktın, ben yaktım, biz yakıyoruz.
toki hemen "yardım amaçlı" konut projesine başlamış. kıyıda da yardım amaçlı otel inşaatı vs. başlar tahminen.

https://twitter.com/Toki_Kurumsal/status...
türkiye'de yangınlar söndürülememişken aydın, manisa, denizli ve iç bölgelerde de yeni yangın bilgileri gelmeye başladı. artık ormanlar değil köyler, insanların evleri, hayvanları yanıyor. sorun şu türkiye devlet yetkilileri sanki bu yangınları söndürmek istemiyorcasına bir tavır içindeler. başka ülkelerden gelen yardım tekliflerini de geri çeviriyorlar şuanda.

sadece türkiye'de değil dünyanın 40 ülkesinde çok sayıda bölgede yangınlar devam ediyor. türkiye inanılmaz çaresiz durumda. üzerine konuşulacak o kadar çok detay var ki. fakat susuyorum.

https://www.turizmgazetesi.com/haber/yal...

itiraf niyetine.
akpli gündoğmuş belediye başkanı mehmet özeren der ki:

"çok eski evi olan vatandaşlar keşke bizim de evimiz yansaydı diyecekler."

edit: haber linki de düşüyor tam gaz. inanılacak gibi değil ifadeleri.
https://www.birgun.net/haber/akp-li-bele...

kesemeyince yakıyorlar net. yoksa göz göre göre söndürmek istememelerinin başka bir açıklaması yok.