açılmaya çalışıp açılamamak

böyle iki kişi var hayatımda. arkadaşlarıma açılmak benim için hala çok sıkıntı verici bir durum ve o kadar ıkınıp sıkınıp açıldığım iki arkadaşım oldu, tabii mesajla zira yüzyüze açılmak hala çok zor benim için. sonra mesajlaştık falan, anladılar zannettim. sonra aradan zaman geçti, hala soruyorlar "ne zaman evleniyorsun, var mı hayatında birileri?" ulan o kadar açıldık, o kadar dramasyon yaptım, boşa mı gitti o kadar heyecan... tabii bende de kabahat var, arkadaşlarıma açık açık "ben eşcinselim" diyemiyorum, "benim bir erkek arkadaşım var" demek daha kolayıma gidiyor, bunun da görünen o ki anlaşılamaması sorunu var.

açılmış olduğum arkadaşlarıma kafamda tik atıyorum, buna da açıldık kazasız belasız çok şükür diye, zaten neredeyse tüm yakın çevreme açılmış durumdayım, da sonra kafamda tik attığım kişilere aslında açılmamış olduğum ortaya çıkınca sinir bozucu bir durum oluyor.

garip garip sorunlar evet, farkındayım. mertçe çıkıp ortaya "ibneyim layn ben, erkeklerden hoşlanıyorum" desem, hiç başıma böyle salak saçma şeyler gelmeyecek. nerede o mertlik bende amk...
bu konuları gereksiz büyütüyoruz bence. kimse kimseye cinsel hayatı ile ilgili bilgi aktarmak zorunda değil. nasıl ki bir hetero erkek, ben kadınlardan hoşlanıyorum diye açılmak zorunda değilse biz de erkeklerden hoşlanıyoruz diye açılmak zorunda değiliz. evlenmek istemediğini, koşulların henüz olgunlaşmadığını söyleyip geçmek lâzım. ayrıca hayatımızdaki insanların konumlarını biz belirliyoruz. böylesi bir durumu anlamayacak kadar sığ insanlara çok da anlam yüklememek lâzım. vakit geçir ama o kadar da uzun boylu sorular soracak kadar olmasın. kısacası, biz normaliz ve kimseye hiç bir şeyi ıspatlamak zorunda değiliz.
ask olsn allah aşkına bir heteronun açılmaması ile bir eşcinselin açılmamasını nasıl karşılaştırabildin, aklım almıyor. heteronun açılmasına gerek yok ki, zaten genel toplumsal kültür, temelde o cinsel yönelim üzerine kurulu. hatta o kadar ki, inanmayacaksın ama eşcinseliği kabul etmeyip eşcinsellere evlen diye baskı da yapabiliyorlar. o yüzden bir eşcinsel kendi gibi yaşamak ve kendi geleceğini korumak için açılmak zorunda kalabiliyor. bu farkı görmemek için gerçekten muhakeme kıtlığı yaşamak gerekiyor. sen daha kendine açılamamışsın ki başkasına açılasın.

trolsen komik, değilsen senin adına üzüldüm. çünkü bu şekilde toplumsal onay arayarak mutlu falan olamazsın. olduğunu düşünebilirsin ama günün sonunda seni beğenmeyecek taptığın o kültür. sorry. belki de hakkediyorsundur. eşcinselleri hakir görüyorsan genel ahlakın seni dışlamasına ses çıkarmayacaksın.

(bkz: içselleştirilmiş homofobi )

edit: dear faggots, açılmak çok ama çok önemli bir süreçtir. en başta da kendimize açılmak...
açılmak kadar saçma bir şey yok. bir hetero açılıyor mu ? açılacak bir şey de yok. hepsi toplumsal dayatma... açılma olgusunu kabul eden insanlar zaten eşcinselliğin açılınacak bir şey olduğunu baştan kabul etmiş oluyor. saçmalık
ben erkek olan arkadaşlarıma sakso çekerek açıldım. ondan sonra anladılar zaten. romantik ve anlamsız uzun konuşmalar yapmaya gerek yok. uygun bir anı kollayıp yaraklarına yapışın. kadın olanlarına da direkt söyleyin bence.
bence uzun vadede açılmak kişiye fayda sağlar. ama açılınca o kadar meşakatli bir süreç bekliyor ki uğraşmayı insanın gözü kesmiyor. mobingler, dışlanmalar, psikolojik bunalımlar, belki işten çıkarılma yada işten çıkmak zorunda kalma, ve tabii maddi sorunlar... bunlar çoğaltılabilir. ama yine de uzun vadede mücadele vererek güzel bir hayat kurulabileceğine inanıyorum. ihsan hala örneğinde olduğu gibi. ama dediğim gibi insanın gözü hiç kesmiyor. kendimiz olmak için bin dereden su getirmemiz gerekiyor amk
valla dünyanın en sıkıcı gey yalanı olan "ama heterolar ben heteroyum diyorlar mı, ne gerek var açılmaya?" adlı kendini kandırmacayi bir kenara bırakırsak, yakın arkadaş çevresine açılmamak ciddi psikolojik problemler olarak kişiye geri dönüyor, bizzat yaşadım, oradan biliyorum. açılmanin bir sürü riski olduğu doğru ama uzun vadede psikolojik sağlığınızı korumak için en azından hayatınızdaki bir takım değer verdiğiniz kişilere açılmak zo-run-da-si-niz.
2 aya kalmaz kırk oluyorum. valla herkese de söylüyorum. sevmeyen tü kaka diyen herkes de çekip gidebilir hayatımdan. :yeterbehayatisyanındansonragelenbisiklemezliksmile
cishetero ve fobik insanlar sizin yakın arkadaşlarınız olabiliyor mu ki ? arkadaşlığı geçtim, nasıl yakın arkadaş olabiliyorsunuz yav gülerim ben buna. sizin queer kimliğinizi bilmeyen yakın arkadaşlar xd.
ben arkadaşlara açılınca "biliyorum zaten :)" yapıyorlar. bir tane arkadaş homofobikti bayağı, o ben açılınca lgbt destekçisi oldu. güzel oldu.