aracın ivmelenmesi kullanılan lastiğe bağlıdır

lastikler kışlık, yazlık ve 4 mevsimlik olarak 3 çeşitte dir. lastikleri mevsimi haricinde kullanmak istediğinizde zeminle teması çok olursa ivmelenme ile uygulanan tork bir birini dengeler fakat uygun olmayan lastikleri kullandığınız da yerle teması az olduğu gibi sürtünme fazlalaşır, motor dan aldığı tork gücünü hızlanmaya ve kalkış anında güç kaybetmesine yol açar. bu da size daha fazla yakıt daha fazla hava kirliliği sağlar.
lastiğe de bağlı olabileceği gibi lastiğe bağlı da olmayabilir. şöyle ki;

- yolun asfalt, çamur vs olmasına da bağlıdır. asfaltta lastik çabuk yıpranır, çamur veya buzlu yollarda da kayma ya da patinaj yapabilir. nedeni sürtünme katsayısının düşük olmasıdır. asfaltta sürtünme katsayısı yüksektir.

- aracın ağırlığına da bağlıdır. çünkü sürtünme kuvveti, sürtünme katsayısıyla aracın ağırlığının çarpımına eşittir. araç ağırlığı arttıkça yol tutuşu da artar. aracın hızlanabilmesi için önce sürtünme kuvvetini yenmesi gerekir, ki bu da daha fazla yakıt anlamına gelebilir. yol tutuşunun iyi olması aracın rahat hareket etmesi, güvenli bir şekilde yavaşlayıp durabilmesi anlamına gelir.

diğer yandan, bazı kişilerin prezervatif yerine lastik dediğini de düşünürsek, başlığın cinsel performansa odaklandığı da söylenebilir. benim tercihim durex oluyor genelde.
başlığı kamyoncu açtığına göre kesin seksüel bir alt metin vardır. araç dediği pasif olabilir.