artı ve eksi oy saçmalığı

bir interaktif sözlük saçmalığıdır. eşek kadar adamlar "ay sen bana eksi oy verdin, seri eksiledin" diye kavga ediyor.

"biri beni seri artılamış, kesin flört ediyor"

artı oy alınca seviniyorum, anlıyorum ki bu entry birinin hoşuna gitmiş, boşuna yazmamışım. eksi oy alınca da sikimde olmuyor, anlıyorum ki biri beğenmemiş.

şimdi birileri eksi atar. at canım istediğin kadar.

(bkz:en çok artı oy alan yazarla dark bear date'e çıkıyor kampanyası)

not:bu entry doepytoha için yazılmamıştır. entry herkes içindir.
bu saçmalığa yazar engelleme seçeneğinin olmaması saçmalığı da eklenebilir. sanırım bir zamanlar varmış, ben daha vitaminken. geri gelseydi 'sözlükten defol git' şeklinde mesajları artık almazdım en azından.
hiç de saçmalık değildir. psikolojik temelleri olan bir şey bu. eksi ve artı oylar bir tür tepki. yazdıklarımıza diğerlerinin verdiği tepkiler. onlar olmadan yazmak çok da keyifli olmazdı bence. düşünsenizs size olumlu veya olumsuz hiç bir tepki vermeyen biriyle konuştuğunuzu. çok sıkıcı olurdu değil mi?
saçmalık değildir, bir düşünceyi oylamak, bir entrynin verimliliğini oylamak normal olağan bir etkidir. biraz rahatsız edici olan kısım ise artı oy vereni görüp eksiyi göremememiz. ya ne artıyı ne eksiyi görelim ya da her ikisini görmeyelim daha objektif sonuçlar çıkabilir böylece.
(bkz:#435320) ben artıladıklarıma flört ediyorum, düşüncelerini beğeniyorum yaz bana bebeğim anlamına geliyor. eksilediklerime de aynı şekilde sinir olsam dahi yaz bebeğim anlamı gönderiyorum
fikirlerime, bakış açıma bayılıyor sözlük yazarları. izin verin aldığım kalpler ve +’lar ile narsisizm masturbasyonu yapmaya devam edeyim. “harder daddy” dediğinizi duyar gibiyim (sırıtan şeytan emojisi)
ben begendigim yazilari artiliyorum, begenmediklerimi eksiliyorum, tekrardan bi gun bakip okumak istediklerimi ise favorilere ekliyorum. bence sacma degil gayet guzel bir sistem.
sistemin olması değil de yazarın buna takılması ya da okuyanların bu sistem üzerinden sevmediklerini cezalandırma amaçlı art niyetleri saçma geliyor.
sen beni artılasan ne olur, eksilesen ne olur, amacın art niyetli olduktan sonra.