ayı sözlük yazarlarının dinleri

sözlük yazarlarının dini görüşlerini merak ediyorum ve benim gibi merak eden insanlar vardır. yazarların cevaplamasını istiyorum. sen ne hadle benim dinimi öğrenmek istersin diyecek olanlar için, utanmayın sanal ortamdayız
benim gibilere deist diyorlar.

dindarlara ve insanlara inanmıyorum. tanrı'yla aram iyidir. yahudi geleneklerine göre vaftiz edildim. islami usullerle çok yakın büyüdüm. dededen kalma şaman adetlerini severim.
eğer bir yerlerde tanrı varsa bunu bilemeyeceğimize inanıyorum. sadece gözlemlediklerimiz ve deneyimlediklerimiz hakkında kesin yorumlar yapabiliriz. tanrı bize kendini gösterene ya da biz onu gözlemleyene kadar sadece bir varsayım olarak kalacak. fakat söylemeliyim ki dünyadaki dinler bana göre tamamen gerçek dışı. (bkz: agnostisizm )
canım o an hangisine inanmak isterse ona inanıyorum. benim için mühim olan sadece boşluğa düşmemek. yoksa aşağı yukarı hepsi aynı hikaye.
(bkz:deizm) (bkz:monoteizm) vb.

aslında bir kalıba sokmuyorum. herhangi bir yaratıcının olduğunu ama net bir şekilde ifade edemeyeceğimi düşünüyorum. tanrı, doğa, enerji gibi farklı formlarda olabilir.

baştan şunu ifade edeyim ki dinlere inanmıyorum. hepsi çıktığı yerdeki toplumu düzenleyen kurallar bütünüdür. dinlerin geneli şunu yap, bunu yapma şeklindedir. bunun günümüz hukuk sisteminden farkı yok. günah işlersen yanarsın, suç işlersen hapse girersin gibi. tabi korku yoluyla kendine bağlama da var ki bence bütün insanları psikolojik olarak sorunlu yapan bir sistem. yani görmediğin, kimsenin de gidip görmediği cehennem gibi bir şeyle korkutuluyorsun. altı boş bir korkuyla bir şeye körü körüne bağlanıp başkalarının canını alıyorsun falan. her dinde var bu savaş, ölüm şeyleri. neden cehennemde ateş var? elektrik ya da asit yok? çok basit. orta çağda yok eden yahut acı veren şey ateş. bugün yeni bir din çıksa elektrik falan verilirdi. bu da insan eliyle oluşturulduğunun basit bir kanıtı. cennette neden şarap akan ırmaklar var? ben çikolata istiyorum. coğrafi keşiflere kadar çikolata yok tabi. ne desin adamcağız. neden aç kalarak ibadet ediyorum? aç kalmamın kime faydası var?

türk-islam sentezinde ve muhafazakar çevrede büyüdüğüm için islam'dan örnek verdim ama diğer dinlere karşı da duruşum aynı.

konuya dönersek; bir yaratıcı var. ona inanıyorum. benim inandığım yaratıcı insanları ateşle, açlıkla tehdit etmiyor; sevgiyle sarıyor. ben ona dua ederken (istekte bulunurken) muhabbet ediyorum. yüce, ulaşılamaz bir şeyden ziyade beni oturup dinleyecek bir arkadaş gibi. içimde sevgisinin sıcaklığını hissettiğim bir arkadaş. soyut bir varlık olarak ama. belki de doğaya enerji yolluyorum. bilmiyorum.

canımı sıkan nokta şu ki ben de tam olarak anlamlandıramıyorum. yani bin yıllık bir kültürün içinde yetiştiğim için hala dua, allah, sevap gibi şeyleri kullanıyorum. hatta yine tek tanrı biçiminde adlandırıyorum. düşündüğümde yunan yahut roma tanrıları gibi birden fazla tanrıyı mantığıma kabul ettiremiyorum. belki de tek bir arkadaş gibi gördüğümden de olabilir bu. yine de bir şekilde kalıp yargıları yıkamıyorum. en fazla deizme yaklaşabiliyorum. şamanizme kayan düşüncelerim de var ama bu olumlu düşünmek, dilek tutmak sadece. herhangi bir ritüel içine de girmiyorum. din konusu sadece benim kafamın içinde oluşturduğum bir şekilde var. hikaye gibi. kendi dinimin peygamberiyim sanki. o yüzden birine bahsederken klasik tanrıyı reddeden bir deist olarak açıklıyorum kendimi. benim inandığım tek tanrı o korkulan allah, tanrı, isa falan değil. bunlardan azade bir varlık.
paganizm. taşa çarpınca doğanın düzenini bozduğum için taştan özür diliyorum.
istisnalar dışında genel olarak madonnaizm, britney spearslık, lady gagaizm ve benzerleridir. aksini iddia edenler eşcinsellikten kovulmuşlardır da haberleri yoktur.