ayı sözlükte ekonomik krizin pek önemsenmemesi

kaç gündür deveülasyon* var ülkede. bir kişinin krizden bahsettiğini görmedim. aklınız fikriniz sexs. politik konular hiç konuşulmuyor maalesef sözlüğümüzde. euro olmuş 12 tl, gram altın olmuş 637 tl. market fiyatları hali hazırda çok yüksek. daha da artınca ne yapacağız belli değil. nakiti olan temel ihtiyaçlarını alsın mutlaka yakında her şeye zam gelecek yine. etiketler değişmeden ben son paramla bugün gidip kayganlaştırıcı ve kondom aldım. allah yardımcımız olsun.


yakında parasızlıktan böyle giyineceğiz.
açılın. açılın. balkanların ve ortadoğu'nun en iyi ekonomisti geldi. açılın.

şaka bir yana görünen köy kılavuz istemez. merkez bankasının bağımsız hareket etmemesi, uygulanan yanlış politikalar, döviz kurlarındaki hızlı artış, enerji fiyatlarındaki ve üretim maliyetlerindeki artışlar bizi sadece enflasyona değil işsizlikle birlikte stagflasyona doğru sürüklüyor. yani bunlar daha iyi günlerimiz bile olabilir. bütün bunlar yetmezmiş gibi globalde de kriz var. ilk yapılması gereken şey, gerçekten ilk yapılması gereken şey bir an önce erken seçime gidilmeli. sonrasında enflasyonla mücadelede kısa vadeli çözümlerin gelinen noktada artık pek de bir işe yaramadığı kabul edilmeli ve uzun vadede kesinlikle yapısal reformlara gidilmeli. ekonomik büyüme değil ekonomik kalkınma modeli hedeflenmeli. türkiye bir hukuk devleti olmalı. yani ekonomiden de önce insanlara demokratik ve özgür bir ortam sağlanmalı. buraya kadar yazdıklarım kesinlikle ama kesinlikle yapılması gereken şeyler. sonrası için benim düşüncem eğitime ve üretim maliyetleri düşük olan sektörlere yatırım yapılmalı ve bu yönde politikalar geliştirilmesi gerektiği. bu günlere 1 günde gelmedik. 10 yılda da gelmedik. belki 50 yıl önceden tohumları atıldı. şimdi de 1 günde düzelmeyecek maalesef.
yarın ilk iş patreon hesabı açıp vücudumu sergileyerek (bereketimi göstererek) dolarla gelir elde etmeyi planlıyorum.
buraya link atamam, hedef kitlem dölar. (swh)

(bkz:yapısal reform)
tepki bir süre sonra tepkisizliğe dönüşüyor.
buradaki herkes götüne yarrağın en büyüğünü arıyor, sikerken de acımasın istiyor. dolar 12 lira olsa ne hissedecek ekstra olarak?
pencere aç
cam aç
bir şeyler çal
ejderha dövmeli kızı çal bana
son 3-4 yıldır kriz falloşu olduk.artık hissetmiyoruz.
ücretsiz etkinliklerden biridir yazmak. içinizden geçen duyguları ekonomik dalgalanmayla bulanıklaşmaz, pahalılık ya da zenginlik değiştiremez içinizdeki boşluk ya da mutluluk hissini yazarken, çünkü peynirin kilosu değildir içinizden geçenler, içinizdeki çığlık çığlığa ben burdayım diye bağıran çocuğun isteklerini yapamamanın ağırlığı canınızı yakar. ya da benzin mazot fiyatları değil de yürüyerek bile gidememenin verdiği mutsuzluktur eliniz cebinizde camdan bakmak, yazmak ücretsizdir, kazımak bir yerlere harfleri, bir zamanlar en sevdiğiniz harfin en acıtan harf olmasından tasarruf etmeye çalışıyorsunuz bazı zamanlarda.
yazınız, ne olduğunu önemsemeden hala ücretsizken yazınız yazabildiğiniz kadar.
ben mezar taşıma kadar yazacağım. ahdım var; ücretsizken henüz yazacağım.

“dolar 11 tl yi geçerken insanlar geceden benzin istasyonlarında kuyruk oldun sayın seyirciler…”

haberlerin sesini kısıp devam etti yazmaya tanınmayan yazar. kedisi de kaçmıştı açlıktan. kızmıyordu ona. canlılar doğduğu yerde değil doyduğu yerdeydi.