ayı sözlükte homofobik tipler olması

daha çok en ufacık bir eleştiriyi nefret söylemi zanneden bifobik yazarların abartısından kaynaklanmaktadır. biseksüelleri eşcinselden saymadığını söyleyen (bkz:#383707) (bkz:#381623), panseksüelliği ilgi orospusu ve mide bulandırıcı olarak gören (bkz:#389536) kendi türdeşlerinin erkekliğini sorgulayan (bkz:#383644) (bkz:#381318) ve feminen gaylerin ve biseksüellerin homofobiyi yaratan kişiler olduklarını iddia eden (bkz:#381908) (bkz:#388792) feminenlere top diye hakaret eden (bkz:#384029) yazarlar bence önce kendi içselleştirilmiş homofobilerini ortadan kaldırsınlar.
biliyorum formatın içine ediyorum ama albertcamus'un biseksüeller için yaptığı genelleme ne yazık ki türkiye'de doğru.bu homofobiden ziyade bir durum tespiti. burada eleştirilen biseksüellik değil, türkiyedeki biseksüellerin durumu.
öncelikle hayata ilişkin “tek bir reçete” olmadığını söylemek isterim. haliyle “doğru” denebilecek bir yol yok bence. farklı yaşam pratikleri var. kişi, kendi yolunu kendi çizebileceği gibi daha önce çizilmiş olan yollardan birini de izleyebilir. bu, diğer yolların “yanlış” olduğu anlamına gelmiyor bence. özetle; lgbti+’de şu olay şöyle olmalı bu olay şöyle olmalı da diyemeyiz. zaten kavramdaki “+” da bu çok yönlülüğü kapsayabilmesi için kullanılıyor.

ben biseksüelim. kimseyi de seks oyuncağı olarak görmedim. ve şu anda erkeklere olan ilgim de neredeyse yok. aslına bakarsanız son birkaç aydır gay pornosu izlemek dışında erkeklere ilişkin yaptığım birşey de yok. tanışmıyor muyum birileriyle, evet tanışıyorum. ama seks soğuduğum bir konu. karşımdakine mümkün olduğunca kırıcı olmayacak şekilde sevişmek istemediğimi söylüyorum çünkü ereksiyon olamıyorum artık erkeklerde. bu, benim bir süredir kendimde gözlemlediğim bir durum.

biseksüelliğinizi söylemeyin diyorum ben çünkü birine “biseksüelim” derseniz sizi sevgili kategorisine koymaz. nedeni de sizin her an gidebilecek biri olarak görülmeniz. her yazara görüşlerinde katılıyorum bir bakıma. çünkü herkesin baktığı açıdan haklı olduğu noktalar var. biseksüelliğe ilişkin “kötü örnekler”, iyi biseksüelleri de karalıyor bence. iyilik de tartışmaya açık tabii.

genel anlamda bakarsak, kerimcan durmaz tadındaki aşırı feminen eşcinseller bence toplumdaki algıya daha çok zarar veriyor. görünürlük anlamında yaptıkları takdir edilesi ama herkes “eşcinsel olursam böyle olmam gerekir” gözüyle bakabiliyor. ve evet, full aktiflik tadındaki durumları saklamanın bir yolu da biseksüelim demek.

herkesin fobik olduğu alanlar var bence. mesela sanırım ben de ırkçıyım. zenci veya asyalı biriyle se-vi-şe-mem. ve ekonomik durum da önemlidir benim için. aşırı zengin bir ailenin çocuğu değilim ama yine de kendi sosyal çevreme benzer bulduğum kişilerle daha rahat iletişim kurabiliyorum. diğer türlü hem çeşitli varoş muhabbetlere maruz kalmanız gerekiyor, hem de ilişkinin tüm ekonomik yükünü üstlenmeniz. ben hoşlanmıyorum bu durumdan. bana hak vermeyeceksiniz ama “kimse de sizinle her gün tavuk döner yemek zorunda değil” kafası bazen doğru. her ayrılıkta, bu durum kendini doğruluyor. benzer yapıda biri sizi daha iyi anlıyor çünkü gerçeklikleriniz daha benzer. diğer türlüsünde, sen yurtdışına gideceğim diyorsun, adam daha şurdan izmir’e gidememiş. neyse.

örneğin; yurtdışına gittiğinizde bazen tüm türkiye’nin yükünü omzunuzda hissedersiniz. çünkü devletin temsilcisi gibi algılanıyorsunuz. ve bir bakmışsın ki zaten sizin de savunmadığınız şeyleri sanki siz yapmışsınız gibi suçlanmaktasınız. benzer bir durumu hissettiğim bir başlık oldu bu. sözlükte kaç biseksüel var bilmiyorum ama bir avuç biseksüel adeta toplumdaki herkes adına suçlanır olmuş.

hayatı statik düşünmem. kişi zamanla farklı açılardan bakmayı öğreniyor çünkü. bazen bir bakıyorsun ki kimse haksız değil aslında. haliyle bazı başlıklar altında yazılan edilenleri de fobiklikle ilişkilendirmiyorum ben. yazmak, aklımızdakini tam da istediğimiz gibi aktaramıyor bazen.

kısacası, sözlükte de homofobik tiplerin olduğunu düşünmüyorum ben bu açıdan. homofobik olan adamın burda işi ne?
 spoiler!
sözlükteki en ağır homofobik bile bu başlığı açan şahıs kadar homofobik değildir.
eril kültürün en ağır ve pis kokan kesiminde yetişmiş hepimiz tarafından erkekliğin bir ideal ve hedef olduğu olgusuyla bir şekilde savaştığı ve savaşacağı doğrudur. eşcinsellik kimileri tarafından "kadın gibi davranmak" olarak algılanıp yerilirken kimileri tarafından ise "eşcinsel değilim, adam da sikiyorum kadın da sikerim" şeklinde uzaklaştırıldığı sanılmaktadır.

giyimiyle, sesiyle, davranışıyla, hareketleriyle; sokakta, kapalı kapılar arkasında, güvendiği arkadaşlarıyla ya da iş yerinde bir şekilde bazen kendisi gibi bazen ise kendisinden farklı davranmak zorunda kalan insanın farklı davranma zorunluluğunu, bir süre sonra aslında "olduğum şeyden toplum nefret ediyor ve iğrenç görüyor"dan "ben de aynı düşünüyorum ve 'onlar gibi değilim'"lere getirmesi kaçınılmaz olsa gerek.

o halde insanların yapması gereken "homofobiölçer"lerini yarıştırması değilken sanırım kimin daha az "homofobik" olduğu bir çeşit aktivist değerlendirici olarak da görülmektedir. (?)