başım bağlı

serseri mayın olmayı tercih etmeyip, enerjisini yalnızca hayatına aldığı insana vererek gününü gün eden insanların kullandığı bir ifade. bu insanlar bir sebeple iliskilerini bitirdiklerinde aynı hisleri besleyebilecekleri yeni bir insan arar ve hiç yalnız kalmak istemezler. muhtemelen hemen de bulurlar. arayışlarında çılgınca istekler yoktur. sadece huzur ve keyif beklerler. çok nadir bulunan bu takdir edilesi arkadaşlarımızın sayısı artsın da memlekete huzur gelsin. amin.
bence çok seksi bir cümle.
kimse sormadığı halde bazen başım bağlı diye kafa ütülerler sorduk mu teyzeciğim zaten kafan dilek ağacına dönmüş her gelen çaput bağlamış ahhahahaha
başı bağlılık neden takdir edilesi olsun ki? yalnız kalmayı beceremeyip sürekli bir ilişki içinde olmaya çalışmak. saçma sapan insanlarla sırf yalnız kalmamak için beraber olmak. asıl sıkıntı bu. önce kendi başınıza varolabilin ki zamanı gelip uygun biriyle tanıştığınızda sağlıklı bir ilişki yürütebilin.
fakat o zaman bile yaşam tarzınızın reklamını yapmayın derim. yalnız insanlar kendi ile yaşayabilen yalnız kalmaya cesareti olan saygı duyulması gereken insanlardır.
varotik ve mide bulandırıcı bir ifade. takdir edilmesini anlamsız buldum.
 spoiler!
etimolojisi de sıkıntı ya.
bu lafın çıkışı muhtemelen kadının müsaitlik(!) durumunu başının açık veya kapalı olmasına yoran zihniyet. evlendim başım kapalı dükkanı kapattık hayırlı işler...
bazı durumlarda (bkz: başına çorap örmek) ile (bkz:dertsiz başına dert açmak) deyimleri arasında sıkışıp kalma hâli.
nedense toplum gözünde kadınların durumunu çağrıştıran ifade. daha çok elim kolum bağlı gibi de algılanabilir. erkeklerin hep gözü açık, karnı aç ama kadınların başı bağlı, gözü kapalı vs; ne ala.