bedavacılık sorunu

kamu mallarının tüketiminden bedel ödemeyenlerin* mahrum bırakılamaması sonucunda ortaya çıkan kamu ekonomisinin temel problemlerinden birisi. beleşçi diyebileceğimiz bu tip insanlar yüzünden bu mallar insanlara bir kez sunulduktan sonra talep ve ödemeye razı olunan fiyat gibi kavramlar doğru bir şekilde açıklanamadığı için anlamlarını yitiriyor. sonuç olarak bu mal üretilmiyor ve kimse hizmetten faydalanamıyor. üretilse dahi etkinlik sağlanamıyor. yalnızca kamu ekonomisinin bir sorunu olduğunu düşünmüyorum. daha birçok konuda karşımıza çıkan bir sorun bence.

(bkz:#442064)
(bkz:danstes)
bu hayatta herkesin değer verdiği ve zevk aldığı bişey var. benimki de beleşçilik. para ödemeden aldığım hizmet ve mallar yegane mutluluk kaynağım. siz ümraniye belediyesinin kurduğu iftar çadırında hiç carte dore dondurma yediniz mi? hayatımın en mutlu günüydü...
cem uzan mitinginde bedava tavuk döner yediğimde bile bu kadar mutlu olmamıştım.
çocukken de en büyük hayalim büyüyünce kürt olup elektrik faturalarımı ödememekti. annem ırkımın doğuştan gelen değiştiremeyeceğim bişe olduğunu söylediğinde çok üzülmüştüm.
bu idealimi kimse elimden alamaz!