birliktelik öncesinde mutlaka konuşulması gerekenler

dün akşam arkadaşlarımla görüştüm ve laf arasında konu hiv meselesine geldi nasıl olduysa. bilenler bilir, benim eski sevgililerimden biri ayrılık sonrasında benden önceki sevgilisinin hiv+ olduğunu söylemiştir. beni gerçekten sevdiğinden şüphem yoktu ve aldatan taraf ben olduğum için belki yaptıklarında haklı da sayılabilirdi. ama test sonucunu bana hiçbir zaman göstermedi, hep bir bahanesi oldu. tahmin edeceğiniz üzere negatif sonucumu alana kadar çok huzursuz bir dönem geçirdim. ama bu yaptığının bana tek faydası artık hayatıma az ve öz sayıda insan alıyor olmamdır.

dün arkadaşım da şu anki sevgilisinin ona ikinci sevişmelerinden sonra hiv+ olduğunu söylediğinden bahsetti. düzenli olarak ilaçlarını kullanan hiv+ bireyler hastalığı başkalarına bulaştıramıyormuş, b=b (belirlenemeyen = bulaştıramayan) dedikleri mesele de buymuş. arkadaşa bence ayrılmalısın, bu kadar ciddi birşeyi sana ilişki sonrasında söylememeliydi dedim. ben kendi ilişkimde sevgilimin intikam için hastalığı bana bilinçli olarak bulaştırdığını düşünüp korkmuştum, hatta ömür boyu onunla olmam için bana bunu bir gerekçe olarak sunuyor gibi de gelmişti bu bana. arkadaş da benzer şekilde hissettiğini söyledi.

cinsel yolla bulaşan hastalıkları olan insanlar için üzülmeme rağmen, bu tip meselelerin daha tanışma aşamasında konuşulması gerektiğini düşünenlerdenim. bilmiyorum, belki insanlar ifşa olmaktan korkuyordur ama düşünsene belki de ilacını almayı unuttun ve bir gece seviştiğin kişiye bulaştırdın hastalığı ve o da gitti başkalarına bulaştırdı. arkadaşa bahsetmedim ama hiv+ olan biri ilaçlarını düzenli alsa bile abi ben zaten hiv+‘im diyerek korunmayı ciddiye almayabilir, buradaki taşımacı durumu da endişe verici.
cinsel birliktelik öncesinde de beklentiler konuşulmalı. mesela bir tanesi başıma bela oldu. bundan sonra sadece benimle ol, kimseyle olma falan diyor. bir de bana benimle çıkar mısın dedi. tatlım yapmayın böyle şeyler, alt tarafı seks yani.
başka bir insanla evlilik ya da ilişki yaşanıp yaşanmadığı.
karşı tarafa rahatsızlık verme ihtimali olan hastalık veya engel durumu.
olağanın dışında bir huy ya da davranış biçimi olup olmadığı.
şehir, ülke vb. değişikliği planları.
ben hep karşımdakinin bana dürüst olmadığını en baştan kabul ediyorum. bu nedenle korunmadan seks yapmama prensibini edindim. en azından belki de bir süre sonra ayrılacağım kişiden böylesi bir hediye alma ihtimali hep korkutmuştur beni. korunma %100 hastalıkları engellemese de böylesi durumlarda o bekleyiş süresince endişeyi büyük ölçüde azaltır. tavsiye ederim.