burçlar üzerinden karakter tarifi yapmanın cehalet olması

hiçbir bilimsel tarafı olmayan burç muhabbetine dayanıp insanların karakterlerini, doğdukları ay, gün ve hatta saatlerine göre yorumlamaya çalışma cehaletidir. burcun ne diye sorulduğunda şahsınıza yönelik aptalca bir yorum geleceğini anlar ve gergedan burcu olduğunuzu söylersiniz. soran kişi de gergedan burçlarının çok kıskanç olduklarını ve kıskanç insanları hiç sevmediğini söyler.

ama burçları küçümseme derler, hangi ayın hangi lanet gününde doğduğun senin kim olduğunu belirler falan filan. burçlara inanan insanlar kişileri doğdukları lanet güne göre yargılayıp daha en baştan o kişiyle kuracakları ilişkiye ve iletişime sınırlamalar getirirler. "ayy o ateş grubundan hiç bana göre değil, çok yalancı olurlar, o yüzden onu es geçip bok grubu burcuna mensup birini bulmalıyım, çünkü benim yükselenim de bok grubundan". kafalarında resmen burç stereotipleri vardır ve o kişilerin gerçekten de o burca atfedilen özelliklere sahip olduklarına inanırlar. düşünün dünyada 6 milyar insan var, bunların hepsi de sikik sokuk 12 tane burcun sınırlı özelliklerini taşırlar. tabii hiçbir insan şahsına münhasır değildir zaten. gergedan burcuysan bütün gergedan burçlarıyla aynısındır. ne gerek var o zaman altı milyar insana. nüfusu on ikiye düşürelim, ne o öyle birbirinin kopyası bir sürü insan.

acaba biriyle de dostoyevski muhabbeti edebilecek miyim diye hüzünlere saldım kendimi yine.
bilimsel olmayan mi? evrensel enerji yok mu? ayakta mi duramiyom? kuran mi satiyom?

isin sakasi bir tarafa, gazetede yazan gunluk burc yorumlarini okuyup burclar cok sacma yaaa ben hic oyle degilim, bana para cikti ama para gelmedi diyen kisilerin kendilerini zeki sanmasi cok uzucu bir durum.

insanlar tabikide ayni degildir. herkesin yetisme sekli, yeri ve kulturu farklidir ve karakteri belirleyen binlerce faktor vardir insanin gelisimde.

insanlar bilip bilmedigi her konuda atip tutmayi cok seviyor. zaten bunu yazan yazar arkadas kendi dusuncesi disinda her seyi yanlis bulan bir kisilik diye algiliyorum.

kimse burclara gore yasamiyor ayrica. aaaa sen koc burcusun senle olamam diyen kisiyle zaten kendinden baska kimse anlasamaz. bir insan size burc soruyorsa muhabbet etmeye calisiyordur. nasilki siz kitaplarla ilgili sohbet etmek istiyorsaniz ayni durum burada da gecerlidir.

saygilar.