cihan erdal

kanada’daki carleton üniversitesi’nde doktora eğitimine devam ederken tez araştırması için geldiği istanbul’da kobani eylemlerine ilişkin operasyon kapsamında gözaltına alınan lgbti+ aktivisti.

kendisiyle mektup yoluyla yapılmak istenen lgbti+'lar hakkında sorular da içeren röportaj sincan f2 no’lu cezaevi idaresince 'sakıncalı' bulunduğu için kendisine iletilmemiş.

muhtemelen sırf kuir ve hdp'li olduğu için rehin tutulan cihan erdal, 18 mayıs 2021 tarihinde ilk kez hakim karşısına çıkacak.

"cihan erdal, iki dönem üst üste halkların demokratik partisi’nde (hdp) parti meclisi (pm) ve merkez yürütme kurulu (myk) üyeliği yapmıştı. uzun yıllar boyunca halkların demokratik kongresi (hdk) ve hdp’nin lgbti+ komisyonlarında da yer alan erdal, lgbti barış girişimi’nin de kurucularından.

erdal, myk üyesi olduğu dönemde hdp’nin lgbti+ haklarına ilişkin çalışmalarında yer almış, lgbti+ hakları alanında parti içerisindeki çalışmalarının yanı sıra kamuoyuna dönük çalışmalar da yürütmüştü.

erdal'ın tutuklanmasının ardından cihan erdal'a özgürlük (#freecihanerdal) adlı bir imza kampanyası düzenlendi. enzo traverso, judith butler, etienne balibar, noam chomsky, silvia federici, toni negri ve wendy brown gibi dünyaca ünlü birçok isim de dahil 2500 akademisyen kampanya metnini imzaladı."

https://bianet.org/bianet/lgbti/244172-l...
rehin tutuluşunun ancak 262. gününde kobanê kumpas davası’nda savunma yapabilen lgbti+ aktivisti. cihan erdal'ın da aralarında bulunduğu 4 kişi 15 haziran'da görülen duruşmada yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartı ile tahliye edildi.

cihan erdal'ın savunmasından bazı kesitler:

"9 eylül 2014’te demirtaş’ın hdp sitesinde yayınlanmış bir açıklamasını facebook’ta paylaşmışım. haberin içeriğinde de suç teşkil edecek bir şey yok. bu nasıl benim 37 kez müebbetle yargılanmama neden oluyor?"

"size yüzyüze sormak için sabırsızlandığım bir soru var; ben neden burdayım? insanları özgürlüğünden yoksun bırakmak bu kadar kolay olmamalı."

"genç, yeşil sol parti’den gelen bir insan, bir lgbti aktivisti olarak hdp myk’sında yer aldım. hdp’nin türkiyelileşme aksına katkıda bulunmaya çalıştım. inanıyorum ki birbirini önyargısız dinleyen yurttaşlar, ülkenin kaderini yok sayılanlar lehine değiştirebilir."

"o dönemin myk’sını şöyle tarif edebilirim; “bir liberalle bir sosyalistin, bir muhafazakarla bir lgbti’nin aynı masada durduğu, temsil ettiği bir birliktelikten bahsediyorum. aralarında menfaat olmayan bir myk”. ben de orada kendi kimliğimle yer aldım."

"hukuka ve vicdana sığan bir süreç mi yaşıyoruz? 6-8 ekim’den 14 ay sonra emniyetten aranıyorum ve ertesi gün gidip ifademi veriyorum. tam 6 yıl sonra bir baskınla evden gözaltına alınıyorum. yeni bir delil, makul şüphe olarak değerlendirilebilecek hiçbir şey yokken!"

"gözaltına alındığım ilk günden bugüne desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederim. “söz konusu olan hissetmek değil, beraber hissetmektir”. etrafımızda iyilik çemberi oluşturan, başkasının üzerine titreyen herkese iyiki varsınız demek istiyorum."