cinsel yolla bulaşan hastalık korkusundan seks yapamamak

ben de dahil olmak üzere bir çok kişi var olduğunu gördüm. hastalık hastası olmak mı yoksa fazla mı abartmak bilemiyorum. beraber teste girip öyle sevişmek de garip olur. ne düşünüyorsunuz, sizce ne yapılmalı? kondom kullanılmalı ehehhe demeyin. ben de biliyorum. ama paranoyaklık işte.
ülkemizde cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusundaki bilgisizlik gerçekten çok korkutucu. çok ütopik bir düşünce ama cinsellik eğitimi okullarda zorunlu hale getirilmeli. ben ortaokuldayken sadece bir kere öyle bir eğitim verilmişti. o da tamamen ergenlik dönemi üzerineydi.

insanların kondomu sadece hamilelikten korunma aracı olarak görmesi de bu hastalıkların artışında büyük bir etken. "et ete değecek aga" kafa yapısındaki tiplerden bahsetmiyorum bile.

insanlara düzenli olarak test yaptırmanın önemi öğretilmeli. hsv, hpv gibi enfeksiyonları yıllarca taşıyıp bundan bihaber onlarca insan var.

aktif bir cinsel hayatı olan bir çok kişi bir std ya da sti taşıdığının farkında bile değilken biri ile seks yapma konusunda tereddüt etmek gayet normal. tek seferlik ilişkiler için de düzenli olarak test yaptıran * insanlar tercih edilmeli.
şimdi std tanımı da farklı bir şey. mesela hsv-1 çoğu zaman cinsel yol olmadan bulaşıyor ve dünya nüfusunun en az %50'sinde mevcut. hatta belki daha fazladır çünkü asemptomatik kişiler inanılmaz fazla düzeyde. ingilizce kaynaklara baktığımda kaynaklarda bu std diye geçiyor, ama neredeyse her zaman hsv-2'den yani genital herpes'ten bahsediliyor herpes denince. "e tamam hsv-1 ağızda beliriyor, hsv-2 genitalde beliriyor" diyebilirsiniz, ancak öyle değil. illa bu bölgelerde çıkmıyor bu virüsün belirtisi. ve "test yaptır o zaman" da diyebilirsiniz. öyle de değil. testte yanlış pozitif çıkma ihtimali çok yüksek. eğer belirti vermiyorsa bilmenizin neredeyse imkanı yok. bulaştırabiliyorsunuz. bir de yaşadığınız bölgeye ve insanlara da bağlı bir şeyler var. mesela türkiye'de neredeyse kimsenin umrunda değilken abd'de aşırı tepki alıp dışlanabilirsiniz.

hpv'ye gelince. hpv'nin 170 civarı türü var. aşısını olsanız sadece birkaçından belki kurtulabiliyorsunuz. diğer hpv'ler yine sorun çıkartıyor. bazıları sadece ben türevi şeyler çıkartıyor. bazıları hiçbir belirti vermeden direkt kanser yapıp öldürüyor. hangi hpv'yi test edeceksiniz? örneğin hpv'den bahsedenler hpv'nin çok tehlikeli olduğundan bahsederler, ama eğer vücudunuzun bağışıklık sistemi iyiyse yüksek oranda hastalığı atlatabileceğinizden bahsetmezler.

gerçekten kafa karıştırıcı bir olay bu. internetteki hiçbir yer de bilgi vermiyor. sanırım klinik bilgi verilirse dava açılma olasılığı olduğu için. bilemedim.
hoş geldin minik küçük anksiyete :d