daniel cohn bendit

dünyayı kasıp kavuran 68 öğrenci hareketinin efsanevî lideri. nam-ı diğer "kızıl danny".

----alıntı----
"dünyada benden daha ateistini bulamazsınız." diyen kızıl danny, hem zaman'da hem de tuskon'da muhafazakârlarla türkiye'nin birçok siyasî meselesinde yakın düşündüğünü keşfetti. ama sosyal konularda hâlâ muhafazakâr buldu.

gezisinin hem istanbul hem de ankara ayaklarında kendisine eşlik ettiğim bendit ile en hararetli tartışmaları muhafazakârlık ve pkk-dtp ilişkisi üzerine yaptık. söylediklerini kısaca özetliyorum: türkiye'de muhafazakârlar siyaseten hem kemalistleri hem de sol kesimi fersah fersah geçti. ama içtimai konularda hâlâ çok tutucusunuz. hem zaman'ı hem de ak parti merkezi'ni gezerken kadınların yarısının başörtüsü taktığını, yarısının da takmadığını gördüm. muhafazakârların liberalliğine ilişkin ilginç bir ipucu bu.

dtp'ye pkk ile ilgili söylenebilecek ne varsa söyledim. demokrasi ile alakası olmayan, stalinist, totaliter, halkını manipüle eden öcalan'ın başbakan olduğu bir memlekette hapislerde çürüyeceğimi aktardım. pkk'nın dtp'yi yasaklatmak için elinden geleni yaptığını ahmet türk'e anlattım. sürecin sonunda pkk'yı tel'in etmeye mecbur kalacaklarını, kürtler için çözüm yerinin dağlar değil, meclis olduğunu vurguladım. türk ve arkadaşları hiçbir yorumda bulunmadan sadece dinlediler. fransa'nın eski cumhurbaşkanı francois mitterrand'ın sık sık söylediği gibi 'zamana zaman verin'. dtp'yi 'hemen, şimdi pkk'yı kına' diye sıkıştırmanın bir manası yok. kuzey irak'ı işgal ederseniz brüksel sizi kınayacaktır. kuzey irak'ı neden işgal etmeniz gerektiği konusunda ikna olmuş da değilim. türkiye'nin dağlarındaki pkk'lı teröristleri bulamıyorsunuz, bir de gidip bilmediğiniz, tanımadığınız kuzey irak dağlarında teröristleri avlamaya teşebbüs ediyorsunuz.

dtp'yi kapatmayın. bu salaklığı bir defa daha lütfen yapmayın. pkk'yı tekrar tekrar mutlu etmenin, güçlendirmenin ne anlamı var? dtp'yi bir daha kapatmak türklerin zekâsına hakaret. pkk'nın tuzağına düşmeyin. erdoğan hapisteyken ziyaret etmedik ve hata ettik. ama ap'den mahkûmiyet kararını eleştiren bir karar çıkarttık. (gülerek) takdir edersiniz ki, leyla zana'nın hapiste geçirdiği süre ile erdoğan'ın içerideki 4 ayını mukayese etmek kolay değil.

islam âleminin türkiye'ye ihtiyacı var. avrupa ancak türkiye'nin üyeliği ile islam âlemine anlamlı bir mesaj verebilir. avrupa'nın 'islam'la hiçbir sorunumuz yok' iddiasının adresi islam âlemi ise, zarfı kesinlikle türkiye olmalı!
---alıntı---

http://zaman.com.tr/yazar.do?yazino=6180...
*