dark ambient

ambient müziğin kasvetli, ağır ve karanlık olan alt türü. kıyıda köşede kalmış hislere dokunabildiğinden dinleyiciyi derinden etkileme özelliği vardır. 1980'lerde lustmord isimli proje ve cold meat industry isimli müzik şirketi ile popülerliğini kazanmış olup o zamandan beri büyüyerek dallanmış, bir çok tarzı altında toplamıştır.

klasik dark ambient: tehlike hissi uyandıran, yer yer mekanik tonlara sahip en saf dark ambient. (lustmord, kammarheit, northaunt)

drone dark ambient: bir veya birkaç notanın ya da ton kümesinin uzatıldığı ve sürekli tekrarlandığı, minimal ve meditatif dark ambient'tir. drone bir tarzdan ziyade müzik yapısıdır. ambient parçalar kısmen veya tamamen drone olabilir fakat her drone müzik ambient değildir. (oöphoi, sinke dûs, troum)

space ambient: çoğu ambient müziğe göre tonaldir, melodi ve harmoni barındırabilir. karanlık synth'ler, bilim-kurgu ses efektleri, radyo yayınları ve uzay aracı sesleri gibi ögelere sahiptir. (sabled sun, phelios, alphaxone)

horror ambient/death ambient: psikolojik gerilim filmlerinin müzikteki karşılığıdır. ritual ambient ve neoclassical dark ambient'le iç içe olup mezarlıklar, perili evler, paranormal varlıklar, ölüm ve ölüm sonrasıyla ilgilenir. (mortaur, funerary call, atrium carceri)

neoclassical dark ambient: dark ambient'in gotik koludur. neoclassical darkwave'e göre daha atmosferiktir. melankolik piyano pasajları ve hüzün dolu synth'lere zaman zaman gregoryan ilahiler ve fısıltı vokaller eşlik eder. ölümün getirdiği hüzün ve/veya viktoryan devri hayaletleri (l'horrible passion, proscenium, caithness); geçmişe duyulan özlem (the caretaker, item caligo, nights amore) gibi konularla ilgilenir. melankolik ögeler taşıyan projelerin depressive ambient diye geçtiği de görülmüştür.

industrial dark ambient: endüstriyel müziğin sertliğinin sıyrılıp ürpertici melodilerle yer değiştirmiş halidir. neoklasik dark ambient'in daha soyut ve kasvetli formudur. (raison d'être, desiderii marginis, new risen throne)

martial ambient: dark ambient'in savaş davulları, marş sesleri, bombalama sesleri, sirenler ile dokunmuş hali. (kolhoosi 13, sophia, phragments)

clinical ambient: death industrial türü ile iç içedir, dinleyiciye şok etkisi vermeye çalışır. ölümün getirdiği hüzünden ziyade ölümün kendisini, akıl hastalıklarını, hastane ortamını, morgları konu alır. (circumliver, subklinik, prosektor)

isolationism: dinleyicilere âdeta kıyamet sonrası tek başına kalmış olma, ıssızlık hissini vermeyi amaçlar. (sleep research facility, cities last broadcast, thomas köner)

polar ambient: isolationism'in kış ve kar temasıyla ilgilenen versiyonudur. glacial movements isimli müzik şirketi bu tarz üzerine yoğunlaşmıştır.

cinematic ambient: film müziği olmaktan ziyade filmi kulaklarınız ile görmenizi amaçlar. cryo chamber şirketi bu tarzın öncülerindendir.

ritual ambient: diğer dark ambient tarzlarına göre en fazla akustik enstrüman ve vokal barındıran tarzdır. ritual ambient sanatçıları özellikle sol el yolu çalışmaları ve kaos maji olmak üzere okültizme odaklı olup eserleri sadece müzik olmaktan çok ardında ruhani bir amaç barındırır. aural hypnox, cyclic law ve malignant records bu tarzdaki sanatçıları bünyelerinde toplamış en kaliteli şirketlerdir. kimi sanatçılar canlı ritüel kayıtlarını albüm olarak yayınlarken (halo manash, aural holograms, arktau eos) kimi ise stüdyo ortamını tercih eder (aghast, hexentanz, lamia vox).

black ambient: orta veya düşük tempolu davul, monoton elektro gitar melodileri, scream vokallerin kullanıldığı dark ambient-black metal hibrididir. (moëvöt, enemite, aäkon këëtrëh)

ambient noise: hazır kaydedilmiş seslerden kolaj, bozuk veya manipüle edilmiş enstrümanlar, mekanik sesler gibi noise müziğin karakteristik özelliklerine sahip olup noise'e göre daha sakindir. (aube, bad sector, maja ratkje)

bubblegum industrial/warm noise: minimal synth, elektroakustik ve noise'in ambient ile harmanlanmasından oluşmuş; nostaljik ve melankolik ambiyanslı lo-fi kompozisyonlardır. janushoved ve posh isolation şirketleri bu tarzın öncülerindendir.