devlet memuru lgbti+ oluşumlarına katılabilir mi

evet arkadaşlar memur bir arkadaşım kuruma gitmek istediğini ama mesleğiyle ilgili korktuğunu söyledi. ben de konuya hakim olmadığım için size sormak istedim

kurumdan kastım lambda spod gibi lgbti+ dernekleri.
kuruma gitmekten kastın dernekler faaliyetler, toplantılar sanırım? ordan yürüyeceğim; farkedildiği anda mobing uygulanır tabi tüm kuruma yayılır bu söylenti üstüne ekleye ekleye. ardından cüzzamlı gibi bakışlar tavırlar. aldırmamaya çalışır işine odaklanırsın fakat sonra ters köşe saçma sapan bir konudan hakkında soruşturma açılır. açığa alınma, görevden el çektirilmeye kadar gider bu durum. bu süreçleri yaşayan biri için bazen tek çıkış yolu istifa etmek oluyor. devlet kadrosunda memur olarak çalışan biri için riskli bir durum.
ülke koşullarında fiili olarak katılamaz. katılırsa genel ahlaka uygun davranmamak suçuyla soruşturma açılır ve memuriyetten atılır. yıllar önce onur yürüyüşüne katılan heteroseksüel meslektaşım hakkında soruşturma açılmıştı fotoğraflarını sosyal medyaya yüklediği için.

adalet uygulaması ülkemizde siyasal ideolojiye bağlı ilerlediği için belki ilerde diyerek umut tohumları ekmek istiyorum.
"genel ahlak" diye istenilen tarafa çekilebilen bir madde var. topuklu ayakkabı giyinilmesine izin vermeyen okul müdürü bile olduktan sonra..ona göre ahlaksızmış demek ki. hiç bulaşmaması daha iyi bu tür oluşumlara. özelde bile işten çıkarılabilirsiniz fark edildiğinde ki bir iş arkadaşımın başına geldi.
herhangi bir devlet memuru lgbti bireyi olmasa, lgbti mensupları için çalışan örgütlere aktivist olarak gitse, bu örgütlerin çalışmalarına destek verse başı ağrıyabilir. burası kanada değil, burası insanların cinsel yöneliminden dolayı öldürüldüğü, sokakların homofobik kaynadığı ortadoğu ülkesi türkiye.
olabilir.tabi ki işsiz kalmayı göze alabiliyorsa.şikayet edilirseniz ve fiilen bu yüz kızartıcı! eylemi yaptığınız kanıtlanırsa direkt memuriyetten atılırsınız.çünkü devlet memurunun yasalarla belirlenmiş şekilde vatandaşa örnek olmak gibi bir zorunluluğu vardır.kısaca davranışlarınız ipotek altındadır.toplumun genel ahlaki değerlerine aykırı davranamazsınız.sizi bilen kötü niyetli insanlar tarafından tehdit edilmeye de hazırlıklı olun.yada olabildiğince özel sektörde çalışıyorum diye geçiştirmeye çalışın.