emel taşçıoğlu

22 temmuz 1964 günü ankara’da dünyaya gelen emel taşcıoğlu, 2 yaşından itibaren müziğe olan yeteneğini sergilemeye başladı. 5 yaşına geldiğinde babası ve ağabeyleri ile birlikte müzik yaşamına adım atmış oldu. çocuk yaşta babası ve ağabeyleri ile birlikte pek çok konser etkinliğinde ve müzik organizasyonunda yer alan sanatçı, o yıllarda 5 adet 45’lik plak ve 1 adet kaset çalışması yaptı. lise öğreniminin ardından 1981 yılında ankara gazi üniversitesi eğitim fakültesi müzik öğretmenliği bölümü’nü kazanan sanatçı 1985 yılında lisans eğitimini tamamladı.

17.02.1986 tarihinde, mersin piri reis orta okulu’nda öğretmenlik hayatına başladı. 1987 yılında trt ankara radyosu’nun açtığı “yetişmiş türk halk müziği ses sanatçısı” sınavını kazandı. 11 mart 1988 yılında, öğretmenlikten ayrılarak trt ankara radyosu türk halk müziği yurttan sesler korosu’nda yetişmiş ses sanatçısı olarak göreve başladı.

trt ankara radyosu’nda göreve başladığı tarihten itibaren pek çok önemli müzik organizasyonunda yer alan sanatçı, ses sanatçısı kimliğinin yanı sıra, ülkemizde çeşitli üniversiteler tarafından düzenlenen, panel ve konferanslarda konuşmacı olarak da yer almıştır. çalışma hayatındaki başarıları ve türk aile yapısına uygun yaşantısı ile örnek teşkil eden sanatçı, pek çok ödüle layık görülmüştür. bu ödüllerden en önemlisi 3 haziran 2001 tarihinde milli olimpiyat komitesi tarafından verilen “fair play” ödülüdür. profesyonel müzik yaşantısındaki önemli deneyimlerini ve bilgi birikimini, 2004 yılında “sel gider kum kalır” adlı albüm çalışması sayesinde, sevenleri ile paylaşmıştır. trt televizyonu ve radyosu’nda, pek çok değerli çalışmada yer alan sanatçı, mensubu olduğu trt ankara radyosu türk halk müziği yurttan sesler korosu’nda, görevine devam etmektedir.