erdal demirkıran

ortaokuldaydim. dersaneye yaildim. bi kitap listesi verdiler. okudukca hizlanmamis icinmis. hizlandikca sbsde de hizlanicaktik guya. bunu yaptiran rehber hocalari. okuduklarim arasinda ivan ilyicin olumuyle sadece aptallar 8 saat uyur kitaplari da vardi. tabi her cocuk icin gecerli bu. altini ciziyorum. cocuk. sbsye hazirlanan, maksimum 13 yasindaki cocuklardik biz. ne isimiz var insani depresyonlardan depresyonlara surukleyen ivan ilyiclerle? zaten klasigi okuyan cocuk ondan ne anlar? onu sevebilir mi? ilk kez ergenken okumali klasigi birey. ona da zekasi yetiyosa. sonra yetiskinliginde tekrar okumali ve klasikten baska eser sevememeli. ama cocugun isi degil turgenyev okumak. o bi kenara, erdal demirkirani sevmiyorum. cunku...

eksi esprisiyle baslamak istiyorum. sadece akillilar 9 saat uyur. gelisme cagindaki bi cocuga gunde 5 saat uyusan yeter ne demek? bunu abartip gunde bir bucuk saate inen dersane arkadaslarim vardi. neden psikoloji hic dusunulmeden bu tarz kitaplar onerilir rehber hocalari tarafindan? buyume hormonu uykuda salgilanmiyor mu? 8 saat uyuyun diyen uzmanlar gerizekali mi? sen kimsin ki.minicik cocuga 5 saat uyu diyebiliyosun?? hic sevmiyorum seni erdal, hic de sevmeyecegim. bi daha kitaplarini okumak mi? dokunursam elektrik carpsin.

5 saat ne lan? mini mini cocuga 5 saat ne demek?! hangi vicdana sigar bu??
“sadece aptallar 8 saat uyur” adlı kitabı ben de okudum. bu kitap o kadar “aptal” bir kitaptır ki, kitabın köşesine oyun hamuru gibi birşey iliştirilmişti. bazen kötü olan birşey, “ben kötüyüm” diye bağırabiliyor.

neyse. işte, bu oyun hamuru bizim zihnimizi mi ne temsil ediyormuş. onu şekil verirken biz de zihnimize şekil veriyor gibi düşünmeliymişiz. teşekkürler einstein! biz tek başımıza anlamazdık bunu.

muhtemelen kitabı okuyan kişilerin çoğu “sik” şekli yapmış olmalı, çünkü toplumumuzda bu kadar “sik kafalı” kişi oluşunu başka birşeye bağlayamıyorum.

kitapta ana karakter var, adı ne bilin bakalım: “kendyn”. yani “kendin”. bize yazılmış kitap kısacası.

hayatımda okuduğum en aptal kitaplar listesinde ilk 5’e girer. ve evet, 8 saat ya da daha çok uyuyorum. kıps.