et yemenin vahşilik olduğu gerçeği

az önce et yerken fark ettiğim gerçek.

bir hayvanı besliyorsun, büyütüyorsun ve zamanı gelince kesip yiyorsun. bu ne s2m iş?

veya doğada kendi halinde takılan bir hayvanı avlayıp yiyorsun. lan hayvan ne yaptı sana? onun yaşam hakkı yok mu?

bir şey daha var: inekleri, kuzuları, koyunları yiyoruz da neden kedi kesip yemiyoruz? birbirlerinden ne farkı var? inekler daha mı aşağılık kedilerden de, yaşam hakları yok? bu konuda mantıklı bir açıklaması olan varsa yazsın, cidden merak ettiğimden ve bilmediğimden soruyorum.

bir adanalı olarak bu konuda aktivistlik yapacak yüzüm yok maalesef.
vegan, vejetaryen arkadaşlara başarılar diliyorum.
tamamen bırakamıyorsanız bile et tüketimini azaltmanız endüstriyel üretim yüzünden acı çeken hayvan sayısını azaltacaktır. mesela ben sanırım 20 küsur gündür et yemedim.
neden bazı hayvanları yerken bazı hayvanları beslediğimizin sebebi kültür olabilir belki ama geçenlerde bir kadın sokak kedilerini kesip yedi diye göz altına alındı, gündem oldu. insanlar nefret kustular haftalarca. tedavi ettiler(!)
neden peki? siz hayvan yemiyor musunuz? yiyoruz. sizden farklı hayvan yiyeni neden akıl hastanesine kapatıyorsunuz? bu veganların et yiyenleri sinir hastanesine veya hapishaneye tıkmasından daha mantıklı değil.
o haber:
yaparsın aşkım, evet vahşilik. aktivizm yap diye ısrar yapan yok! ama onu da yapabilirsin... adanalı doğmayı sen seçmedin. zararın neresinden dönersek kardır
doğrudur. en nihayetinde insan da besin zincirinin bir parçası olarak vahşi bir durumdadır belli noktalarda.

neden bazı hayvanları yerken bazılarını yemiyoruz sorusunun cevabı illa ki gastronomi olarak da vardır ama bence biraz da sempatide gizli. insanların kedi ve köpeğe doğal bir sempatisi varken atlara ve aslanlara karşı da doğal olarak geliştirdikleri bir hayranlıkları vardır. uzakdoğu genel olarak bu geleneksel duygu yönelimlerini hiçe sayar mutfağında. küçükken ailemin baktığı yavru kuzuya sarılıp kulağına "hadi çabuk büyü de seni yiyelim" demiş biri olarak söyleyebilirim ki aslında yediğimiz hayvanları da seviyoruz. ama gastronomik olarak.

aslında üstteki paragrafta bir şeyi yemenin ve onu bu şekilde içselleştirmenin de bir sevgi gösterisi olduğunu ve sevgilinize, seni yerim, seni o kadar çok seviyorum ki içime sokmak istiyorum falan dediğinizde farkında olmadan bu dürtüyle konuştuğunuzu falan anlatmak isterdim de o başka bir entry'nin konusu olsun.

son olarak "ben spor için avlanıyorum" diyen şerefsizler, girin bir ormana tüfeklerle birbirinizi avlayın o zaman spor için. siz spor yaparken o hayvana sordunuz mu "benimle sonunda öleceğin bir sportif aktivite yapmak ister misin?" diye? dalyarak dalyarak bahaneler. yemek için yapıyorsan at vur sezon açıkken. spor kisvesi altına alıp kendini aklamana gerek yok.
açıkçası insanların da yenebileceğini düşünüyorum.
et ettir sonuçta. inek kesmekle insan kesmek arasında bir fark olmamalı.
kaldı ki insan zararlı bir varlık ve aşırı fazla sayıda var.
tüketilmesi hem insanlığın hem de tüm gezegenin yararına olur.
türümüzün beyninin gelişimine büyük katkı sağlayan "protein" ve "yağ" ikilisi için temel kaynağımız oldu hep kırmızı et.
avcı-toplayıcı atalarımızdan, sümerler'in kurallarına, tevrat'tan ahura mazda'ya dek birçok kadim bilgi kaynaklarında önemli yer tutan bir konudur "hayvan" tüketimine dair ilkeler ve tercihler.
esas olan, kendi organizmamızın sağlığını koruyarak doymak olduğundan, bizim gibi etçillerin (veya hem etçil hem de otçul-/hepçil/omnivore) değil, sindirim sistemindeki bakterilerin damarlara ve kas dokuya kolay geçmediği ve özellikle "geviş getiren" otçul türlerinin tercih edilmesine vurgu yapılmıştır hep.
örneğin, kedi ve köpeklerin yaygın olarak tüketilmemesi ve/veya genetik akrabamız domuzların yahudilerde ve muhammedilerde yasak olmasının temel nedenleri arasında sindirim sistemlerinden kaynaklanan tehlikeli bakteri aktarımı yer alır.
evet, et yemek vahşet sayılabilir biyosentrizm ve toprak etiği açısından,...vb.vb.vb.
ama, bugünkü homo sapiens'in geçmişinde ve bugününde kilit bir rol oynamıştır.
geleceğini, zaman ve evrim gösterecek...
niye vahsilik olsun ki? bir kere yaratilistan geliyor. bazi hayvanlar insanin yemesi icin, bazilari beslemesi ve avda kullanmasi icin, bazilari gucunden yararlanmak icin. muslumanlikta da hristiyanlikta da, yahudiliktede ve diger bir cok dinde de bu boyle. vegan kisilere saygim sonsuz, her insan istedigini dusunmekte ve hayatina uygulamakta ozgur ama asla bu dusunceyi dogru da bulmayacagim.