eurovision 2021

pek sıkı takip etmedim bu sene, nasıl olacak, herkes pandemi nedeniyle ülkesinden mi söyleyecek, ama şarkılar açıklandı. heyecanlı bir mayıs olacak. favorilerim geçen sene yapıl(a)mayan yarışmayla aynı: isviçre ve malta.

edit: ekleme yapıyorum. bir de belçika.
bu yılki favorim senhit. şarkıya girmeden zılgıt var, daha ne olsun?
fransa ve italya'nın gözümde iki büyük favori olduğu yarışma, kıbrıs ve yunanistan'ı da eklemeden edemem herhalde...
şarkılar şarkı bazında gerçekten tırt olsa da sahnelemeleriyle öne çıkmışlar bayağı, ikinci prova videolarından kesitleri izlemek isteyenler eurovision'un resmi youtube sayfasından izleyebilir.

bir de covid olmadan olmaz, polonya delegasyonunda bir kişide covid tespit edilmiş, polonya delegasyonu pazar günü gerçekleştirilecek olan mavi halı seremonisine katılamayacaklarmış, umarım diğer delegasyonlara da yayılmaz, zaten yarışmacıların dediklerine göre provaların ardından otellerine kapanıyorlarmış, geçmiş yıllara göre sıkıntılı bir deneyim geçiriyorlar gibi görünüyor.

bir de azerbaycan ve norveç temsilcisi arasında patlak veren ilgi ve aşkı da paylaşmasam olmaz, norveç'in temsilcisi tix (ava max, sweet but psycho'nun yazarı aynı zamanda) azerbaycan temsilcisi samira efendi'ye çok aşırı bir şekilde aşık olmuş gibi görünüyor, yaptığı jestler o kadar tatlı ki... samira'nın tepkileri de gerçekten bir o kadar yerinde ve tatlı, ilerleyen zamanlarda bu ikilinin ne yapacağını çok merak ediyorum, bakalım
litvanya - isviçre - fransa arasında kaldım.

litvanya'nın şarkı ritmi eurovision ruhuna çok uygun. şarkının anlamı yok deli deli hareketler...


isviçre'li çocuğumuzun sesi ve şarkısı çok iyi.


fransız kızımızda da (bkz:edith piaf) havası var... isviçre çıkmadan önce favorimdi.


1. yarı finalin yarın gerçekleşeceği yarışma, bu gece jüri finali yapılacak ve oyların %50'si verilecek.
avustralya yarışmaya online olarak katılıyor, ülkedeki yurtdışı kısıtlamaları nedeniyle şarkıcı montaigne ve avustralya delegasyonu rotterdam'a gelemediler ne yazık ki.
yarı finalin dikkat edilmesi gereken ülkesinin kıbrıs olduğunu düşünüyorum, güçlü bir şarkı ve sahne performansına sahip bir ülke.
bunun dışında hırvatistan ve ukrayna'nın da çok güçlü adaylar olduğunu düşünmekteyim, provalar öncesi favorilerden olan malta'nın da sahnede bir hayli sönük durduğunu ama finale geçeceğini düşünüyorum.
şoklarla dolu bir yarı final izler miyiz bilmiyorum ama çok sevdiğim roxen'in romanya adına eleneceğini görmek biraz beni üzebilir, umarım finale çıkar.
yarın akşam finale yükseleceğini düşündüğüm ülkeler: isveç, azerbaycan, israil, kıbrıs, avustralya, hırvatistan, malta, ukrayna ve tahmin edemediğim diğer 2 ülke.
şarkılar da sesler de kalitesiz genel olarak. bakalım bu yıl da finalden önce ben biseksüelim diyen çıkacak mı.
bu senenin mesajını kim verecek ve ne mesaj olacak acaba? seçenekler:
a) lgbt ile ilgili bir şeyler
b) gündemin sıcaklığından dolayı filistin
c) ırkçılığa son (özellikle siyahiler için)
d) göçmenler welcome
dün akşamki jüri finalinde azerbaycan'dan sonra sahnede yer alan romanya, ukrayna ve malta teknik hatalar yaşamışlar.
romanya adına roxen sahnedeyken sesi şarkıda tamamen kaymış ve şarkı sonunda dansçılarla yere çöküp ağlamışlar, benzer sorunu ukrayna'da yaşamış ve gerçekten bir sorun olduğu belli olmuş.
malta da şarkının başında benzer bi sorun yaşamış ama hiç belli olmuyormuş, ebu üç ülkeye de tekrar performans hakkı tanımış, ne de olsa jüriler oyların yarısını veriyor...
üç ülkede tekrar performanslarında gayet iyi performanslar sergilemiş ama bana kalırsa romanya o muhteşem şarkıyla elenme adayı gibi duruyor, umarım yanılırım.
eskiden balkanlarda yaşayanlar yarışmayı daha kaliteli bir yayınla izlemek için trt'yi açarlardı. o zamanlar hd kanal sayısı da azdı malum. şimdi ise ben svt'den mi izlesem, nrk'dan mı izlesem diye düşünüyorum. zira, o şarkı aralarında anlamadığım dil bile olsa bir yorumcu sesini duymak daha iyi geliyor.

nereden nereye...

azerbaycan'da yayıncı kanal ictimai tv imiş. kanalı izlemek isteyenler için iyi bir uygulama var. playstore linkini şuraya bırakıyorum:
https://play.google.com/store/apps/detai...

not:uygulamayı indirmeseniz de olur. kanalı şifrelediler.
şu an 1. yarı finali yapılan yarışma.
finalistlerim ise aşağıdaki gibi, bakalım ne kadarı tutacak?
litvanya, rusya, kıbrıs, norveç, hırvatistan, belçika, romanya, azerbaycan, ukrayna, malta şeklinde olacağını düşünüyorum.
isveç çok kötüydü umarım final göremez, avustralya da çok arada kaynıyor ve israil de politika mağduru olacak bence, sahnede de biraz yuhlandı.
slovenya çıkacak gibi geliyordu ama performansını çok fazla beğenmedim, romanya ise provalara göre oldukça iyiydi.
romanya yerine israil, malta yerine kuzey makedonya diyorum. irlanda yine finale kalamayacak, hofff.
hırvatistan'ın hakkının yendiği bir yarı final oldu.
1. yarı finalden finale kalan isimler litvanya, rusya, isveç, kıbrıs, norveç, belçika, israil, azerbaycan, ukrayna ve malta oldu.
romanya günlerdir eleneceğim diye bağırıyordu da (ki amnesia'yı çok severim) ama hırvatistan'ın elenmesini hiç mi hiç beklemiyordum...
baltık ülkelerinin en saçma şarkılarının finale kalması cidden sinir bozucu. vasat isveç finali en son hak edenlerden.
youtube canlı yayınlıyormuş biter bitmez de komple videoyu yüklediler. 2. eleme ve final için tavsiye ederim. ıptv den ülke ülke gezmeye gerek yokmuş, arnavutluk rtsh'dan izledim.
izlanda'yı temsil edein daði og gagnamagnið grubunun üyelerinden birinin covid testi pozitif çıkmış, izlanda yarın akşam gerçekleşecek 2. yarı finalde performansını canlı söyleyemeyecek, sahnede sıra izlanda'ya geldiğinde provalarda çekilmiş olan bir performansı ekranlarda yer alacak. (dün akşamki avustralya gibi, canlı değildi ve 3 ay öncesinden kayıt edilmişti)
izlanda finalde yer alırsa finalde de aynı şekilde yarışacak, eurovision maceraları canlı olarak pek erken bitti, ülkedeki tüm covid vakalarını eurovision'a göndermişler adeta.
şansın da böylesi...

edit: bir de san marino adına yarın dünyaca ünlü flo rida'yı sahnede göreceğiz
senhit'e yardıma geliyor
  • /
  • 3