fatma

başrolünde burcu biricik'in olduğu 6 bölümlük yeni netflix dizisi. konusu kayıp kocasını arayan fatma isimli temizlikçi bir kadının adım adım seri cinayetler işlemeye başlaması üzerine. fatma avm'de çalışan, evlere gündeliğe giden, yalnız başına hayatını sürdürmeye çalışan alt sınıftan bir kadın. erkeklerin dünyasında alt sınıftan bir kadının seri cinayetler işleyebilmesi alışılmadık bir konu ama bence dizi bizi buna ikna edebiliyor. bunda burcu biricik'in fatma karakterini gerçekten çok iyi oynamasının etkisi var. ilk bölümdeki karanlık ve gergin ton diğer bölümlerde azalıyor ve gerilimi abartılı müzik kullanımıyla sağlamaya çalışıyorlar. aşırı müziğin rahatsız ettiği zamanlar oldu. uğur yücel'in oynadığı yazar karakteri bana göre gereksiz bir karakterdi. fatma'yı gerçekten anlayan ve engelli oğluyla iletişim kurabilen bir karakter olarak görünmesi güzeldi ama bir yazar olarak hikaye üzerindeki etkileri dizinin sonunda hikayeye hiçbir şey katmıyor. dizi gayet akıcı, fatma karakteri çok başarılı ama finalini pek beğenmedim. puanım 3/5.
eğri oturup doğru konuşalım:
dizi izlenmezdi belki burcu biricik'teki karaktere can veren yetenek olmasa...

ezel dizisiyle pik yapan flashback ya da geri sarma olayı burada da fazla geldi. olay örgüsü ve bazı sahnelerde ugradığımız aşırı tahmin edilebilirlik durumları türk yapımlarının birçoğu için vazgeçilmez ne yazık ki. izlerken yönetmen yanımda olsaydı "burayı niye atladın" ya da bak bunu kaçırmışsın diyebileceğim gözardı edilebilir kısımlar vardı.

oturup bir akşamda kendini izletmesi, giriş gelişme sonuç açısından başarılı. özellikle toplumumuzda pasif agresif alt tabaka kadın populasyonunu iyi yansıttığını düşünüyorum. her birinin içinde fırsatını bulsa sorunun kaynağı olan muhatabinin canına okuyabilecek cinnet getirme potansiyeli mevcut. puan verilecekse 7/10 derim.
senin adın bilge değil fatma!!
günlük kıyafetleri harry potterın görünmezlik pelerininden bile daha etkili olan dizi karakteri.
dizi bitterken çalan müzik çok güzeldi