game of thrones

  • /
  • 11
eksi yağmuruna tutulacağımı bile bile yazıyorum: final sezon ile izleyenler got'e gelmiştir.
daha iyisini hak ediyordu dizi. izleyenler de öyle.
8 senemize yazık oldu. daha üniversite öğrencisiydim başlarken diziye. böyle bir son="hikaye çok uzadı apar topar yayını keselim" gibi oldu.
sen senelerce bu diziyi izle, kitaplarını oku. izlemek için ayrı, okumak için ayrı para öde. üzerine bir ton kafa yor ve mantık arama. eleştirme. size ne? bir eser fantastik dahi olsa kendi mantık çerçevesinde bir evren yaratır. ama kendi yarattığı çizgilerin dışına yine kendisi çıkarsa ortaya böyle bir şey çıkar. sen bu sezonu beğenmiş olabilirsin, mantıklı bulabilirsin ama beğenmeyenlere, mantıksız bulanlara bir şey diyemezsin. "tahtların oyunu abi bu ya, bir ben mi rahatsız oluyorum" gibi gayet içerikle alakasız bir şeye takılan sen jon'un, jamie'nin, bran'in piç edildiği bir senaryoyu mantıklı bulup bu hatalardan rahatsız olan insanlara boş boş eleştiriyorsunuz diyemezsin*. biz de çok şaşırdık. yazılabilecek en son senaryoyu yazmalarına baya şaşırdık. şaşırtmak için şaşırtanlara, boş boş şeyler yazan insanlara sen bir şey deme. sonra gel burada bu diziyi gerçekten seven, bu seriye gönül vermiş insanlara boş boş eleştiriyorsunuz de. bu bizim hakkımız ve bunu asla kabul edemem. tek derdin bu olsun da diyebilirsin. evet tek derdim bu olsun.

edit: @kuasar dünyanın en güzel dizisiydi 6.sezona kadar. 6 diyorum çünkü asıl 7'de sıçmışlar da ben anlamamışım.
bir eserin ölümsüzlüğünü belirleyen finalidir. her film güzeldir aslında. ama o filmi veya o eseri unutulmaz kılan yaptığı finaldir. zira finalde sıçmak çok kolay bi iştir ve çoğu yönetmen/senarist de kolaya kaçar. açık bi son yaparlar, finali cart diye yaparlar, ana karaktere saçma salak bi karar aldırtarak kişiliğine ters düşürürler, vs, ve sizde küfretme etkisi yaratır. gotı popüler kültürden biliyorum, finali de kötüymüş empati kurabiliyorum. kimse son dakkada yenilen golleri sevmez. sen bi işi %99 başarıyla götürüyosundur son %1lik dilimde sıçarsan sıçmışsındır. net. sınavlarda da sen istediğin kadar a şıkkına yoğunlaş , gidip de dyi işaretlemişsen ve doğru cevap a ise sen sıçmışsındır, başka bi açıklaması yok.
starkların mutlu olduğu bir son got gibi bir dizi için düşünülemez.dizinin gidişatına göre olması gereken final şöyle olmalıydı. büyük bir savas sonrası denerys tahta geçer cercei sevdiceği jamie ile birlikte kaçmayı başarır.artık cercei yi aratmayan danny psikopata bağladığı için kendinsine ihanet edeceğini düşündüğü sansa ve jon snow un kellesini uçurtur.bunu gören arya ilk fırsatta khaalesi ye suikast düzenler.iron throne üstünde otururken onu öldürüp kaçar ve son hedefi cercei nin peşine düşer.başka aday kalmadığı için bran stark yine kral olur.arya cerceiyi kaçarken yakalayıp öldürür ve sonrasında batıya doğru yelken açar.
sonu iyi olmasa da yasattiklari için teşekkürler
  • /
  • 11