generation alpha

alfa kuşağı ya da alfa jenarasyonu. 2010 sonrası doğanları kapsayan, teknoloji merkezli, az konuşup bilime teknolojiye çok kafa yoracak olan en yeni dünya nesli.
bu kuşak kavramsallaştırmaları bana saçma geliyor. 15 yıl aralıklarla doğan yekpare bir insan topluluğu modeli yok ki. yalıda veya bilmem ne sikimvadi rezidansında oturan gen z ile benim ne maddi ne de kültürel bakışta çok da ortak noktam olduğunu sanmıyorum. elbette en geniş tüketim aralığında en fazla kişiyi kapsayacak şekilde bir tüketimci kuşaklar sınıflandırması bunlar. yine de hala sözde aynı kuşaktan iki kişiden birinin kilosu 82 liraya erik yiyip diğerinin 'keşke 2 liraya erik aromalı bisküvi çıksa da tadını hatırlayabilsem' diye düşündüğü bir gerçeklik var.

ayrıca bir kuşak internete doğdu diye de kendinden ilerici değil. hiçbir kuşak kendinden ilerici değil. yeni kuşaklar neoliberal solu da doğurdu, online faşist alt-right'ı da, antikapitalist post punk'çı gençleri de. genelde bir kuşağın oluşturduğu ilerici kültürel kodlar da daha eski kuşaklar siyaseten etkisizleşene kadar yönetimlere yansımıyor. yani bugün türkiye siyasetini esir almış dinozorların zihniyeti ve dünya anlayışı hayatlarımızı 'olumlu anlamda' çok da değiştirmeyecek, onların yerine daha genç insanlar gelmediği sürece. belki bu açıdan x, y, z vs. kuşak kavramlarına bir yol çizilebilir. ama yine sınıfsal ve sosyokültürel ayrışmalar devam edecek kuşağın içinde ve kuşaklar arasında. günlük yaşantımızda bir kuşaklar sınıflandırması yok, sermayenin ve devletin yarattığı ekonomik ve sosyokültürel sınıflarında bölünmüş halde yaşayan insanlar var.