gitar çalmak

şahsi tecrübeme göre amatör olarak çalması piyanodan çok daha kolay olan enstrüman. yani tabii ne çalmak istediğinizle alakalı, virtüöz olmaktan bahsetmiyorum, eş dost arasında "ben x çalıyorum" dediğinizde, "hadi çal bakalım" dediklerinde çalacağınız milletin hoşuna giden şeyler için gitar açık ara daha az efor istiyor. zira akor basıp üstüne söyleyerek yapılan şarkılar çok daha iyi duruyor. piyanoda da akor basabiliyorsunuz da gitar gibi hoş olmuyor, eşlikçi oluyor.

bu aralar yousician uygulaması ile çalışıyorum, arada sevdiğim şarkıların youtube'dan nasıl akorla çalındığına bakıyorum da, eğlenceli bayağı. tavsiye ederim. eve kapandığımız bugünlerde keyifli bir uğraş.
içim daralınca
öfkelenince
duygusallaşınca
bir şarkıyı takıntı yapınca
aşık olunca
özleyince
depresyondayken
vsvsvs...
her türlü rahatlama nedeni sevgilinle kavgamı ettin çal bir şarkı bağır avazın çıktığı kadar (komşu gelmesin ama dikkat edin)bak bakalım kalıyor mu sinir falan.
bunaldın mı eğlenceli bir şarkı çal,
aklına takılan bir şarkımı var gir internete tablarını,akorlarını,notalarını öğren çal.
antidepresanda neymiş gitar varken..
ergenlik düşü bir çoğu için.
klasik gitarla uğraşmak sanıldığı kadar kolay değildir. gitar hem özünde bir çok güzelliği ,hem de zorluğu barındırır. çok sesli müzik yaparsınız gitarla piyanoda olduğu gibi, ancak gitardaki renk piyanoda yoktur. gitarda tele dokunan sizin parmaklarınızdır doğrudan; bu sebeple çıkacak ses size bağlıdır. çok kişiseldir bu bakımdan. aynı sesi bir çok yerden alabilirsiniz, ancak hepsi farklıdır aslında. enstrümanı güzel kılan şeylerden biri de budur. aynı zamanda akla, beyne ters gelen durumları da içerir. örneğin bir sesi inceltmek için klavyesinde gövdeye doğru değil sapa doğru da gidebilirsiniz. bu durum enstrümanı zorlaştıran şeylerdendir. ayrıca notasyonu zordur. bas ve tizleri aynı portede okumaya çalışırsınız.

klasik gitar çalmak diğer enstrümanlar gibi düzenli çalışmayı gerektirir. ama çok yönlüdür canım gitar, isteyen power chord basıp metal müzik yapar, isteyen jazz müzik yapar, isteyen klasik gitar repertuarı da yüzer.
aşağıdaki gibi parçalar için varolur klasik gitarcı: