görevinden ihraç edilen eşcinsel polis memuru

bir kişi daha ihraç edilmiş.
kendisine rezil bir süreç işletilmiş. insan onuruna aykırı.
sevgilisini geceden karakola çekip dövmüşler.
heteroseksüel toplum hakikaten insanlık dışı ya.

valla bir eşcinsel devlet memurunun türkiyede çok dikkatli olması gerekiyor.
pek çok devlet memuru bu sebeple işinden atıldı. imamından polisine öğretmenine.
hakkını da arayamıyorsun. memur kanununda memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak diye bir madde var ve bu madde içinde görülüyor eşcinsellik.
gizli gayleri eleştiren insanlar da var ama ekmeğinin peşinde korku ile gizlenen insanlara da biraz empati kurmak lazım.
izledim. her kelimesine kahroldum. işinden haksız yere atılmak bir kenara yaşadığı süreç öbür kenara. ekonomik olarak zaten sikik bir durumda iken ne bedenen sağlık kaldı ne psikolojik olarak. işte tam da bu noktada "lanet olsun" deyip tası tarağı toplayıp gitmek geliyor bu ülkeden. sonra da bir bakıyorsun ki batıdaki durum da aynı bokun laciverti. dünya'nın her yerinde reva görülmüş sana bu zulüm. daha da kapanıyorsun içine.

sonra da şunu diyorlar bize: eşcinseller psikolojik olarak problemli. bre amk evladı. psikoloji mi bırakıyor bu insanlık?
eşcinsel olup devlet memurluğu yapan onlarca arkadaşım var. hepsi de tüm ilişkilerini diken üstündeymiş gibi yaşıyor. başlığı okuyunca aklıma direkt six feet under dizisi geldi. dizide, amerika'da 2001 yılında açık bir şekilde eşcinsel olan bir polis memuru var. aradan 20 sene geçmiş, tabi farklı coğrafyalarda. 20 sene... ve hâlâ o seviyeye erişememişiz. üzücü.
mesleğinden ihraç edilmiş olması dikkati çekiyor.
ama mesleğini yaptığı süre boyunca eminim başka zorlukları da oldu.
-gizlenme, gizli ilişki yaşama
-acaba anlaşıldımı kaygısı, gay gibi mi görünüyorum
-niye evli değilsin, kız arkadaşın yok mu sorularına muhatap olma
-ortak yönlerin azalması sebebiyle dışarıda kalma
vb vb.

hayat bizler için zor gerçektende...
hükümet homofobik olup lgbti+ bireyleri kanunlarla korumadıkları sürece bu böyle devam eder. yazık. üzücü.
ceza yasasinda cinsel yonelim sebebiyle ayrımcılık sucu düzenlendi. 2010 dan beri mi ne var. ancak uygulanmiyor. bizim sistemde boyle bir olay var: bazi maddeler uygulanmiyor, itiraz edildiginde dikkate alinmiyor. kararlar kesinlesiyor. bide videoda soyle bir salaklik var, guya sansurlemisler adamin adini ve sesini. ama adam videoda bir yerde kendi adini gayet de soyluyor.