ilişki nasıl bitirilir

bilmediğim, bilemediğim şeydir. öğrenmek için soruyorum; siz nasıl bitiriyorsunuz?
soru iki şekilde değerlendirilebilir. birincisi; ben bitiremiyorum, siz nasıl bitirebiliyorsunuz? ikicisi de bir ilişkiye nasıl son verilir.bir ilişkide olumsuz duyguların şiddeti sevginin şiddetini aştı mı o ilişki artık yürümez. yazın dondurma çok iyi gider ama dondurmayı yerken dişlerinizde karşı koyamayacak bir sızı oluşması durumunda dondurma yemekten vazgeçersiniz. canınız deli gibi dondurma çekmesine rağmen o ağrıyı çekmeyi göze alamıyorsunuz. ilişkiler de öyle. saygı, sadakat, güven bitti mi; sevginize karşılık o acıyı göze alamıyorsunuz. ne kadar isteseniz de devam ettiremiyorsunuz.

ikinci seçenek ise biraz karakterle alakalı. bitirmeye karar verdikten sonra; kimi bitti demeden gider, kimi bitirelim der bitirir, kimi bitirir bitirdiğinin farkında bile olmaz, kimisi çoktan bitirmiş ama hala ilişkiye devam ediyormuş gibi görünür, kimi karşı tarafı uğradığı psikolojik yıkımdan dolayı teselli bile eder.

kimisi de bitirmeden, hiç yokmuş gibi özgür takılır. o ilişki de zaten hiçbir zaman olmamıştır.
sanırım artık eski yakınlığı duyamadığımı sıkça hissetmeye başladığım an ilişkiyi bitirme kararını da almış oluyorum. bir an geliyor, bi nevi aydınlanma gibi, ve diyorsun ki “artık bununla olmayacak”. maçı bitiren altın gol gibi. bir yorum bir hareket bir bakış… bitirmek istediğini işte o an anlıyorsun.

bir süre onu gözlemliyorum. daha yakın davranıp tepkilerine bakıyorum. bazen daha önce tanıştırmadığım ve onda rahatsız olduğum konuları ateşleyeceğini düşündüğüm arkadaşlarımla yemeğe götürüp, hal ve tavırlarına bakıyorum. ilişkideki kendimi de gözlemliyorum, kafamdan geçiriyorum mesela neyi neden ve niçin yapmıştım diye. o benim için neler yapmıştı diye. bu şekilde büyük resme odaklanıyorum ve bazı şeyler daha netleşiyor kafamda. senin için çok emek vermiş ve seni çok sevdiğini bildiğin birinden ayrılmak ise çok zor oluyor.

bitirme konusu bende şöyle işliyor genelde: sessizleşirim, ciddileşirim ve ilgisizleşirim. bu aşamada aslında bir bakıma düşünüyor da oluyorsun. eğer uzun süreli bir ilişki ise her zaman konuşmak en doğrusu. çünkü karşındaki de sen de ve ilişkiniz de bu saygıyı hakediyor. zaten o da bekliyor senden bunu. konuşarak her şey halloluyor bence, aldatsanız bile sevgiliniz tekrar deneyelim diyebiliyor. eğer çok da uzun süreli bir ilişki değildiyse de karşı tarafın kişiliğine bağlı davranıyorum. bazen tamamen yok oluyorum, bazen yüzüne çat diye söyleyip sonrasında telefonları bile açmıyorum. engellemiyorum ama mesajlarını da okumadan siliyorum. şerefsiz dendiğim zamanlar da çok olmuştur.
ıliskinin neden bittiğine bağlı olarak değişir. kalbin hızlı attığı zamanlardan bitirme aşamasına nasıl gelindi? bu sebepler ilişkiyi bitirmeye anlamlı bir dayanak teşkil ediyorsa bunları açıkça söyleyip bu sebeple ilişkinin daha fazla yürümeyeceğini doğrudan belirtmek gerek. belki karşı taraf başta direnç veya tepki gosterecektir ama böyle bitirdiğinizde ona gereken saygıyı göstermiş ve onu da belki yaşayacağı başka ilişkiler için bi' nev-i eğitmiş oluyorsunuz. diğer türlüsü insani değil.
ben hiç bitirmedim bende dostluk bakidir ama artık arama diyen olunca saygı duyarım.
geçen daha birine yazdım tevbe ettim dedi sildim numarasını. bırakmış bu işleri.
ben bitti demeden bitmez.