iş görüşmesinde parayı çok sevdiğini söylemek

bu haftaki iş görüşmesinde, neden çok iş değiştirdiğim sorulduğunda güle oynaya "parayı çok seviyorum. daha fazla ücret teklifi aldığım için" diye yanıt verdim. umarım sonu ağlamaklı olmaz.
ben de mesai sevmediğimi söylüyordum. artık raconu öğrendim söylemiyorum ama söylemesem de çalışma saatlerimiz esnek falan dedikleri zaman suratımdan düşen bin parça oluyor.
şu an çalıştığım yere mesela asla mesaiye kalmam hafta sonu çalışmam diyerek girdim. beni işe almalarına şaşırmıştım. sanırım bir yanlıişlık oldu neyse.
parayı çok severim ve çalıştığım iş alanındaki projelerin çok çok zevkli olduğunu düşünmüyorum. genellikle "para için çalışıyorum" demek yerine "bla bla alanına girmek istiyorum ve para da motivasyonum" tarzı bir şey söylüyorum, eğer yeteneklerim hoşlarına gidiyorsa olumsuz düşünmüyorlar. işten keyif aldığım için işe girseydim hobi olarak yapardım sonuçta.
amaaan alırlarsa istediğim maaşı versinler de gidip çalışayım. almazlarsa da zaten mecburen matematik öğrenmeye devam ederim. bana da iyi bahane olur.
bence çok mantıklı bir neden öne sürmüş yazar. sonuçta günümüz koşullarında en iyi motivasyonlardan biri para, bir diğeri rahat çalışma koşulları. hatta bazen para diğerini tolere edebiliyor. dürüst olmuş kendisi en azından.
az önce buna benzer bir şeyi bende yaptım. hali hazırda işim varken görüşme yaptım. çünkü arkadan iş çevirmek ve kahpelik kanunları bunu gerekli kılar. hali hazırda işimin olmasına güvenerek maaş beklentisini hakları falan nasıl bi köpürttüm bi köpürttüm. çalıştığım yerde beni paraya boğuyolarmış gibi bahsettim.
kimse babasının hayrına çalışmıyor. (bkz:patronların ensesindeyiz)

iş değişikliği sırasında teklif edilen maaş geride bırakacağınız tazminatınızı maksimum 1 yıl içinde tölere edecek şekilde olmalıdır.
yorumları okuyunca dehşete kapıldım, mülakatta , hele de deneyiminiz yoksa, çok üstten konuşmamak gerekir, arkanızda babanız vardır, ya da sponsorunuz vardır o ayrı, ama yoksa ve işi gerçekten istiyorsanız;
-mülakata giderken giyiminize, traşınıza özen gösterin
-dakik olun, gecikirseniz önceden haber verin
-istediğiniz maaşı zaten soracaklardır, istediğiniz maaşı söyleyin
-istediğiniz parayı vermiyorlarsa ama iş çok istediğiniz bir işse, esnek olun, işin size katacağı bir şey göremiyorsanız esnek olmayın
-bir işiniz varken iş arıyorsunuz, neden iş değişikliği istediğinizi kesinlikle soracaklardır, işinizle ilgili teknik konulardan bahsedin ve başvuru yaptığınız firmanın size katacağını düşündüğünüz noktaları anlatın, paradan bahsetmeyin (öyle olmasa bile)
-mülakatı terk etmeyin, siz yıldız tilbe değilsiniz orası da ibo show değil, o insanlarla ya da en azından onların tanıdıklarıyla, başka mülakatta karşılaşabilirsiniz
-saygılı olun
-işinizi biliyorsanız özgüveniniz sesinize, tavrınıza doğal olarak yansır, bilmiyorsanız da yansır, o yüzden işinizde gerçekten iyi olun, herkes çok para istiyor ama kendini geliştiren yok
-iyi bir kariyer ve saygı duyulmak için önce bunları öğrenin