islamda eşcinsellik

 spoiler!
düzgün başlık diye giriyorsun içeriye bakıyorsun komiklikler şakalar zekice laf sokmalar. format sikiyorsunuz diye sağ sola laf sokanların. yeni hesap açtığından beridir formatı delik deşik etmeside cabası. iki bilgi paylaşayım genç girenler vardır, görüş arayan vardır, ailevi baskıdan duygularından karmaşaya uğramış gençler vardır diye düşünende yok. sonra saygı göstermediğiniz bir sözlükte. ya yönetim çok ayrımcılık yapıyor ühü ühü ağlayın. iki yüzlü kendi çıkarınız için, arkadaşlarınıza şov yapmak için oynamadığınız şaklabanlık yok.


erişimim kısıtlı olduğundan bir kaç copy paste bilgi paylaşayımda, başlığın anlamı olsun.
edit: bazı yerlerde de dalar ayrı yazılması gerekiyormuş, okurken dikkat edin.

sözlükte “havuzu çamur vb. ile sıvamak suretiyle onarmak” anlamına gelen livâta kelimesi örfte erkekler arasındaki eşcinsel ilişkiyi ifade eder. arapça’da bu mânada aynı kökten türeyen livât, mülâvata ve televvut kelimeleri de kullanılmaktadır. kelime anlamını erkekler arası eşcinsel ilişkinin yaygın olduğu lût kavminden almaktadır. cevâd ali, livâta kelimesinin araplar arasında kur’an’da lût kavminden bahsedilmesinden sonra (aş.bk.) kullanılmaya başlandığını söyler (el-mufaṣṣal, v, 143; ayrıca bk. râgıb el-isfahânî, el-müfredât, “lvṭ” md.). kesin bir ayırım yapılması güç olmakla birlikte livâta fiilinde aktif olan taraf lûtî, lâit, mülâvit; pasif taraf me’bûn ve übne kelimeleriyle ifade edilir. türkçe’de livâta karşılığı olarak lûtîlik ve oğlancılık kelimelerinin yanı sıra eşcinsellik de kullanılmaktadır. bununla birlikte aynı cinse mensup kişiler arasındaki cinsel ilişkileri ifade etmesi sebebiyle eşcinsellik (ing. homosexsuality), lezbiyenlik/sevicilik (bk. sihÂk) olarak adlandırılan kadınlar arası eşcinsel ilişkileri de kapsamaktadır. türkçe’de livâta fiilini işleyen kimselere lûtî ya da eşcinsel adı verilir. batı dillerinde livâta karşılığı olarak lût kavminin yaşadığı sodom şehrinden türetilen sodomy/sodomie kelimesi de kullanılır

yazının devamı islam ansiklopedisi diye bir yerde bulunuyor. islamın eşcinsellik açısından bir çok yönünden net bakışını gösteriyor.
ama yinede (bkz:gerçek islam bu değil) diyerek dinine bağlı ve farklı yorumlanması gerektiğine inanan insanlarda mevcut. genel olarak durum bu şekilde.
cuma namazına gidebileceğim aktif ve pasifler yazsın.
islam dini, kur'an-ı kerim'de yer alan ayetlerle yasakları ve sevapları açıkça yazar. kötü olarak gördüğü fiilleri bir örnekle açarak iyi anlaşılmasını ve özümsenmesini sağlar. ceza gerektiren eylemleri net bir şekilde ifade ederek bu konuda tereddüte düşünmesinin önüne geçer. yine bazı detaylar; koşullar, gelenekler, algılara göre değerlendirilerek dönemin konudaki uzman alimleri tarafından izah edilmek suretiyle çok daha anlaşılır hale getirilmiştir. kökü kazınması, yakıp yıkılması gereken birileri varsa bunları gayet net ifadelerle söylemişlerdir. oysa eşcinsellik konusunda toptan yok edip yıkma yaklaşımını içeren bir hikayeye ben rastlamadım. aksine, eşcinsel insanlar tüm islam toplumlarında yetenekleri ve dehaları nedeniyle hep en iyi rütbelere gelerek işleyişte pay sahibi olmuşlardır.

lut kavmi ile ilgili olay ise toplumun tamamen çığırından çıkması sonucu cezalandırılmasını anlatır. orada ensest, tecavüz, pedofili gibi tamamen sapkın zihniyetin egemen olduğu bir topluluktan bahsedilir. erkek erkeğe ilişkinin toplumda doğurduğu sonuçlara vurgu yapmak üzere peygamberin ifadeleri eşcinselliği alenen yerme ve bundan vazgeçmelerinin faydasını anlatması gibi bir sonuç var ortada fakat lut kavmindeki insanların eşcinsel olduğundan emin olamayız. onlar muhtemelen hornet'te gezinen ben s*ker atarım diyen tipler. yalnızca azgınlığını gidermek için erkeklere yaklaşan bence aşağılık insanlar. hepimiz zaman zaman bu tiplerin yok olup gitmesini de istiyoruz diye düşünüyorum. orada laneti hak eden insanların bu tarz erkekler olduğunu nereden anlıyoruz? lut peygamberin kızlarını sunup kadınlara yönelin gibi bir tutumu var. demek ki o erkekler tamamen fantastik bir nedenle erkeklere yöneliyor ve aslında sapkınlık yapıyor. çünkü gerçek bir eşcinsel kendi cinsinden başkasını arzulayamaz. bunu en iyi yaratıcı bilir ve kulundan yapamayacağı bir şeyi istemez.

sonuç olarak; olay, geleneklerle ve çoğulcu erkek egemen zihniyetin bakış acısıyla değerlendirilmesinden dolayı, dinin sopa gibi escinsellere dogrultulmasindan ibaret.
dostom islamda eşcinsellik harika bir şey!
sexsi bıraktım sadece secdede eğiliyorum artık teşekkürler.
eşcinsellik diye bir şey yok. var diyen eşcinseldir.
sizden onceki alemlerden hicbirinin yapmadigi diye vurguluyor bir yerde. sorarim size bunca insanlik tarihinde escinsel iliski yasayan ilk topluluk bu muydu gercekten? ya kuran dogru degil ya da bu ayetin ozellikle escinselligi konu edindigi
ben tanrı nın bu kadar kibirli olacağına inanmadım inanmıyorum.