iyi kötü (dans pisti)

şebnem ferah'ın eşsiz çığlıklarıyla giriş yaptığı, 2003 yılında çıkan kelimeler yetse albümündeki ilk sırada yer alan parçasıdır. biriyle fena halde konuşmaya ihtiyacım var, biriyle fena halde dertleşmeye diyerek gönlümüzü fetheder. nakarat kısmındaki ezgiye bırakıp kendimizi içten içe dans ederiz hayatımızdaki herkesle. sıcak bir gülümseme oluşur yüzümüzde. ve hayatımızdaki herkesle tatlı bir hesaplaşma başlar o anda. samimiyetin şarkısıdır dinlediğimiz.

" biriyle fena halde konuşmaya ihtiyacım var, biriyle fena halde dertleşmeye. evimde ne sıcak bir tabak yemeğim var, ne de televizyonun sesinden başka ses.

ama içimde bir yerlerde sabır taşı gizli sanki; doğduğum günden bugüne orada duruyor. sessiz bir kaya düşün deniz kıyısında, yalnız. dalgalara göğüs gerip soğuktan üşüyor.

ne ahlak ne de sevgi gökten dünyaya indi, insanlık istedi keşfetti hepsini. dün doğmuş bir bebeğe bile girebilen mikrop misali, içimizde hem kötü var hem iyi.
hangisi daha güçlü diye beklemektense, heyecanla attım kendimi dans pistine.
ayrı ayrı hepsiyle dans edecektim, biraz sohbet ederek çözmeyi deneyecektim. neden böyle olmuşuz nerelerde kaybolmuşuz, aklımdaki soruların hepsini soracaktım.

senin ne haddine böyle şeylerle uğraşmak, diye soran hazırcı tembel sen misin? böyle yaşlanmak olmaz, seninki eskimek, çökmek. ruhu küskün bomboş bir bedensin.
kelimeler yetse daha neler neler buldum, elimle koymuş gibi. huzurluyum. geniş ve loş bir yer istersen sen de bir uğra, doğru yanlış iyi kötü herkes orada."