iyi sevgili olmak isteyenlere tavsiyeler

sevgiliniz oldu, ne güzel ama ilişkiyi iyi götürmek, güven ve sevgi dolu sürdürmek de bir iş. bunun için tavsiyeler:

- ilişkiyi en sağlam tutan şeylerden birisi, belki de en önemlisi aradaki güven duygusu. güven duygusu zedelenince tekrar onarması da zor oluyor. o nedenle en çok buna dikkat edin. güvenini sarsacak şeyler yapmayın, yalan söylemeyin, arkasından iş çevirmeyin, verdiğiniz sözleri tutun.

- duygu ve düşüncelerinizde açık olun. söylemesi kolay, yapması zor bir davranış. ama açık olmak da çok önemli, ne hissediyorsunuz, mutluysanız hemen söyleyin, kırıldıysanız da içinize atmayın. kimse sizin ne düşündüğünüzü beyninizden okumak ya da imalarınızdan çözmek zorunda değil. kapris yapmayın, kendinizi naza çekmeyin.

- sevgilinizin üstüne yaslanmayın. sorununuz varsa sevgiliniz çözmek zorunda değil, mutsuzsanız sizi mutlu etmek zorunda değil, her derdinize koşmak zorunda değil. kendi sıkıntılarınızı kendiniz çözmeye azami gayret gösterin, sorunlarınızı sevgilinizin üstüne yıkmayın. tersi bir tutum, dünyanın en mülayim ve iyi huylu kişisiyle birlikte olsanız bile eninde sonunda ilişkinizi tüketir.

- sevgilinizi takdir edin, onda iyi bulduğunuz özelliklerini vurgulayın, kendisini daha iyi yapabilmesi için destek verin.

- karşınızdakinin isteklerini kısıtlamayın, yapamazsın, edemezsin, ben seni kıskanırım demeler, ağız burun bükmeler, bunlar da ilişki zedeleyici konular. kıskançlık seviyenizi makul (olabildiğince az) tutun. hatta en iyisi baştan neyi kabul edip neyi kabul etmeyeceğinizi konuşup anlaşmak, kartları baştan açık oynamak en iyisi.

- kendinizi sevgilinize ya da onu size muhtaç bırakacak durumlara olabildiğince girmemeye gayret edin. araya muhtaçlık duygusu (o bana muhtaç veya ben ona muhtacım) girerse, aradaki güç dengesi ciddi şekilde bozulur ve o ilişkiden sonrasında pek hayır gelmez.

neymiş, ilişki götürmesi kolay değilmiş. gerçi her türlü insan ilişkisi kolay değil, araya duygusal birliktelikler girince daha da zor olması şaşırtıcı değil aslında. öte yandan iyi bir sevgililik ilişkisinin getirisi iki taraf için de çok çok çok yüksek olduğu için insanlar iyi bir ilişki bulmak adına ciddi efor sarfediyorlar.

başarılar dilerim ilişkinizde.
bir tavsiye vereyim. değer verdiğin birisinin gözünün içine baka baka yalan söyleyebiliyorsan öncelikle tedavi olman gerekiyor. iyi sevgili olmak için öncelikle sağlıklı bir kişi olman lazım (kıps)
bütün yeteneklerinizi ve iyi taraflarınızı ilk günden göstermeyin.
mesela düşünsenize bir aydır berabersiniz bir ortama giriyorsunuz orada piyano var ve sevgilinizin piyano çaldığı ortaya çıkıyor.
ben hep burada hata yapıyorum tüm iyi taraflarımı ilk görüşmede gösteriyorum.
tek kaşını kaldırabiliyor musun bak ben kaldırabiliyorum diye ilk günden acele ediyorum flörtümü etkilemek için.
şimdi ben neyle şaşırtacağım adamı? sözde tesadüfen konusu açılan ramazan fitremle mi? böyle şeylere zırnık koklatmam.
her şeyin başı diyalog, fırtına bile vadiye dönebiliyor.
tüm ilişkilerinizi gözden geçirebileceğiniz bir zaman oluşturun, ayrılıklarınızda "kanaatimce"
sonrasında ise ilişkilerin "kendini tanıma sanatı" olduğu da görün, yaşamınızın her anı sanat olduğu gibi.
sonrasında eski ilişkilerinizde de kronik olarak yaptığınız hal ve durumları artık yaşamınız içine almayın, kapılmayın ve biraz oto kontrollü gidin, çok mu zor ?
sonrasında hem size hem de karşı tarafa bir çok sıkıntı yaşatıyorsunuz,
ha pardon, her zaman karşı taraf suçluydu değil mi ya, pardon.