kilo almak isteyenlere tavsiyeler

genelde hep kilo vermek isteyenlere tavsiyeler verilir fakat buranın da böyle bir başlığa ihtiyacı olduğunu düşündüm. ben bir zamanlar 57 kiloyken üniversite sınavının stresi, sonrasında tercih dönemi stresi ve üniversite telaşı, yurt yemekleri derken 46 kiloya kadar düşmüştüm bir ara ve sağlığımdan olmak üzereydim.

tabii stres geçti, ailemin yanına döndüm güzel yemekler yedim falan derken ancak 48 kiloya kadar çıkabilmiştim çünkü eskisi gibi yiyemiyordum fakat dedim ki ben de kilo alabilirim herkes alıyorsa ve günlük kalori ihtiyacımı hesapladım. yediğim yemeklerinde ortalama kalorisini hesapladım ve ekstra pek bir şey koymadan sadece bir shake ile şu an kilo aldım ve 53 oldum, devam etmesini umuyorum.

şöyle ki eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, kan değerleriniz normalse günlük almanız kaloriyi hesaplayarak kilo alımı yapabiliyorsunuz, ben daha önce dahiliyede test yaptırmıştım demir eksikliği çektiğimden dolayı ve genel olarak hepsi normaldi. almam gereken günlük kaloriyi herhangi bir sayfadan hesapladım ve 1700 falandı eğer bu kaloriyi alırsam olduğum kilomu koruyordum ve dikkat ettim yediğim yemekler zaten aşağı yukarı bu kaloriyi bulmama yardımcı oluyordu ama 300-350 kalori boşluk oluyor elbette, eğer bir de egzersiz yapıyorsanız bunu da hesaplamanız gerekiyor. bunun üstüne eğer 500 kalori koyarsak 1 haftada 1.5-2 kilo yapıyor bünyeye bağlı olarak en azından bende böyle gelişti. bende bunun için ekşide bir doktorun paylaştığı bi shake tarif buldum araştırırken bunu içiyorum.. bir de yatmadan hemen önce mama içiyorum.

shake tarifinde ise 4-5 kaşık yulaf, 1 yumurta, 1 muz, 1 su bardağı süt, 4-5 kaşık pekmez var. kaloriside yaklaşık olarak 450-500 yapıyor ve günde 2 kere içersem 1000 kaloriyi buluyor. bunu isterseniz kahvaltıdan önce için ya da sonrasında ama bir sürü çıktığı için biraz şişkinlik yapabiliyor ya da iştah kesebiliyor. yatmadan önce ise bir bardak süte 12-14 tane cici bebe atıyorum ve karıştırıp içiyorum.

aslında son dediğim mama olayı biraz fazla ama ben çok geç uyandığım için kahvaltıyı atladığımdan dolayı kahvaltının kalorisini bu şekilde almaya çalışıyorum. shake ise akşam yemekten bi kaç saat sonra içiyorum, ikinciyi ise 3-4 saat sonra içiyorum. yatmadan önce ise mamayı içiyorum.

bir de günlük yarım saat yürüyüş yapmak kilo alırken sarkmamanızı sağladığını düşünüyorum özellikle bacak bölgesi bel bölgesi için ve yürüyüşte bütün iç organlar çalıştığından dolayı besin emilimi, hormon salgısı daha düzenli olduğundan daha sağlıklı daha enerjik oluyorsunuz bu da tabi ki her anlamda olumlu etki ediyor.

dipnot, eğer sürekli yiyip yiyip acıkıyorsanız vücudunuzda kurt da olabilir bu da kilo alımını tabiki etkiler.

bende bunlar işe yaradı umarım benim gibi kilo alamayan ve zor durumda olan bir kişi bile olsa yardımı dokunur. sağlıklı günler.