kinik

kinik yunanca "köpek"ten türemiştir. yaşam biçimi son derece kaba olan, kalabalıklara sövüp saymayı ve dünyanın riyakarlıklarını ifşa etmeyi meşgale edinmiş kişiyi ifade eder-yürümenin felsefesi

diyojen bir kinik'ti. kinik felsefesinin etkisiyle her türlü isteklerini minimuma indirgeyerek bir fıçı içinde yaşamaya başlar. insanlardan dilenmekte, hayatta kalmasına yetecek yiyecek içeceğini temin edip yaşamaktadır.
her türlü hazdan uzak, maddiyattan bağımsız, sefalet içindeki hayatı halk arasında gülünç ve hatta köpeksi olarak tabir edilmeye başlanır. ancak bir o kadar da bilge bir kişiliğe sahip olduğu da fark edilmektedir. gündüz vakti elinde fenerle "adam arıyorum" diye dolanmakta, devlet ve aile gibi düzenlere karşı çıkıp kendisinin dünya vatandaşı (bkz:kozmopolitan) olduğunu iddia etmektedir.

ölümüyle ilgili çok sayıda olan rivayetten en ilginci:
tüm ihtiyaçlarını en aza indirgeme gayretinde olan diyojen gereğinden fazla nefes alıp verdiğini fark eder ve daha az nefes alıp vererek de yaşayabileceğini düşünür. bir gün nefesini çok uzun süre tutar ve bir daha nefes alamaz.