konfor alanı

beri gel konfor alanı beri gel

son yıllarda çokça duyduğum anlamını da altını da şahsen pek dolduramadığım şey. hiçbir muhabbetim esnasında ya da öğüt verme seanslarımda (ne haddimeyse artık) konfor alanı zımbırtısını kullanmıyorum. zira vallahi de billahi de bilmiyorum.

bilmediğim gibi bunu bana ilk söyleyen kişi kendi şartlarında kendi akvaryumunda yaşayan biriydi. zekeriyaköy'de bir sitede yaşıyordu ve hatrı sayılır bir holdingin iyi bir kademesinde sağlam maaşı vardı. bana da 'konfor alanı'ndan çıkmamı öğütledi durdu. hatta öğütlemek ne demek, azarladı. 'actual konfor alanından çıkmıyorsun, şusun busun konfor alanı konfor alanı' dedi. bunu benim o dönemki partnerime de aşıladı ve onun da ağzına pelesenk oldu bu konfor alanı.

herkes konfor alanından çıkmış da bir ben mi kalmışım acaba? meraktayım, dertliyim, şaşkınım. dertler ortak değil, karakterler ortak değil, şartlar hiç mi hiç değil... neticeye gelince konfor alanından çık! sen çık aminyum.
pardon da bunu bana önerecek kişi önce kendi zekeriyaköy'deki villasından çıksın.
çıkacağım da evde bitkiler var, su bekliyorlar. :(
konfor alanı, sadece içinde kendimizi güvende ve rahat hissettiğimiz fiziksel bir bölge(ev veya evin belli bir odası) anlamına gelmez.

aynı zamanda hemen her gün sergilediğimiz, rutine dönüşmüş davranışlar bütününü de ifade eder. peki nedir bu davranışlar?

sabahları işe giderken her gün aynı güzergahı kullanmak buna bir örnektir.
diyelim ki yine bir sabah işe gidiyorsunuz ve bu sefer trafik tıkalı.
bu durumda eğer başka bir yola sapmayı denemek yerine trafiğin açılmasını
beklemeyi seçerseniz konfor alanınızın içinde yaşamaya devam etmiş olursunuz
ama eğer başka bir yola sapmayı göze alıp her gün kullandığınız güzergahı değiştirmeye karar verirseniz konfor alanınızın dışına çıkmış olursunuz.

böylece kendinizi daha güvende hissettiğiniz yolda belki saatlerce trafiğin açılmasını beklemek yerine, denediğiniz yeni yolda trafikte takılı kalmadan iş yerinize varma ihtimaliniz doğmuş olacak.
ihtimal diyorum çünkü bu yolda da trafiğin tıkalı olmayacağının garantisi yok.
ancak, konfor alanının dışına çıkmayı seçen belki en fazla on sürücü olacağı için trafiğin bu yolda da tıkalı olma ihtimali hayli düşük olacaktır.

bir başka örnek de yıllarca sadece klasik müzik çalmış olan bir kemancının bir anda oyun müzikleri coverlamaya karar vermesi. bu durumda kemancı konfor alanının dışına çıkarak repertuarına yepyeni parçalar ekleme imkanı bulmuş oluyor.

konfor alanınızın dışına çıktığınız anda öğrenme ve gelişme süreci başladığı için bu alana da öğrenme alanı adı verilir.