kuantum bilmecesi

"
20. yüzyılın başlarında fizikçilerin farkına vardığı bir gerçek, bilimde büyük bir sarsıntıya neden oldu: gözlemci, gözlemlediği şeyin davranışlarını etkiliyordu! demek ki, gözlemin sonucu gözlemcinin varlığından bağımsız değildi!
sarsılmaz olarak görülen newton mekaniği meğerse birkaç yüzyıldır gözle görülmeyecek şekilde titreyip durmaktaydı. kuantum bilmecesi bu keşfin bilim dünyasında ne tür tartışmalara yol açtığını ve o tarihten bu yana yaşantımızı nasıl etkilediğini eğlenceli ve oldukça anlaşılır bir dille açıklıyor, fiziğin en zor konularından biri olan kuantum teorisini bize açık şekilde anlatmayı başarıyor.

fred alan wolf kuantum teorisini planck, bohr ve einstein'dan başlayarak açıklamıyor; yola eski yunan filozoflarından, zenon ve aristoteles'ten çıkıp sözü born ve heisenberg'e getiriyor. fizikçi ve bilimci olmayan okurun kuantum bilmecesini "çözmesini" sağlamak için escher ve vaserely gibi ünlü ressamların eserlerinden de faydalanıyor.
kuantum bilmecesini çözmek isteyenler bu kitabın sayfalarında kuru kuruya fizik değil, felsefe ve sanatla renklendirilmiş eğlenceli bir bilim bulacaklar.
"

sayfa sayısı: 376
baskı yılı: 2014
yayınevi: omega

satın almak için; http://www.dr.com.tr/Kitap/Kuantum-Bilme...