kuru otlar üstünde

nuri bilge ceylan'ın 9 uncu uzun metrajlı filmi. 2022 de gösterime gireceği öngörülüyor. şahsen büyük merakla beklediğim filmin hikayesi nuri bilge ceylan'nın ahlat ağacı filminde de hayat hikayesinden etkilendiği akın aksu'nun hikayesinin bir uzantısı olacağı yönünde. doğuya atanan bir öğretmen hikayesi olacak. oyuncu kadrosunda deniz celiloğlu, merve dizdar, musab ekici olacak.

türkiye'nin doğusunda yaşanan olaylara ne kadar değinip bize neler izletecek büyük bir merak konusu.

genç sinemacıların genellikle eleştirdiği bir husus olan devlet desteği bu filmde de alındı
2.000.000 tl türkiye'den
470.000 euro da eurimages fonundan destek alındı

umarım üstadın daha nice güzel filmlerini izleriz
ahlat ağacı gibi bir hayal kırıklığı sonrası pek yüksek beklentiye girmediğim film.
bu yıl cannes film festivalinde yarışma bölümünde gösterilecek. ahlat ağacı süresi nedeniyle baya sıkıntı olmuş yarışmada son anda zar zor yer bulmuştu. umarım bu filmde aynı sorunu yaşamaz.
filmin adı kuru otlar üstüne bu arada.

fragman:

tek çekim, uzun, kaliteli sohbetlerin olduğu yemek sahnelerini çok severim. o yüzden dune kitabının filminin çekileceğini duyduğumda çok sevinmiştim. ama o kısmı filme katmaya değer görmemişler. hayal kırıklığımı kuru otlar üstüne ile giderdim resmen.
bide senaryo “the hunt” dan arak falan dediler ama ben korktuğum kadar bir benzerlik göremedim.
kuru otlar üstüne* olacak.

bir nbc filmidir. her zamanki gibi oyuncu yönetimi mükemmel. ancak bir nokta var beynime asılı kaldı, izlemeden görmek istemeyenler için spoiler olarak koydum:

 spoiler!
ben hala nuray neden politize edildi anlamadım, neden 10 ekimde bacağını kaybetmiş mesela, nbc siyasi görüşü ne olduğu belli olmayan herifin teki, nuray'ı hangi motivasyonla oraya koymuş? trt işbirliğinde yaptığı filmde nuray gibi bir karakter neden bu ülkenin katliamlarından birini yaşayan bir karakter?