melih bulu

1980 vesayetinden sonra boğaziçi üniversitesi'ne dışarıdan ilk kez atanan rektör.

akp aday adayı olmuş 2015 seçimlerinde.
kendisi siyasete shp ile başladığını iddia ediyor.
tezinde intihal olduğu iddia ediliyor.
akp'ye medya ve algı nasıl yönetilir dersi vermiş.

akp sözcülerine göre bir takım "elit" öğrenciler tarafından protesto ediliyor. hatta bu "elit" öğrenciler uzun namlulu silahlarla yaşadıkları gecekondulardan şafak operasyonu ile göz altına alınıyor.

kafalar cidden karışık.
adamın videoları izledim de çok komik biri değil mi? ben baya eğlendim açıkçası. hafif sıyırmış şapşal bir hali var. öyle itici bir tip bekliyordum halbuki. atandıktan şimdiye kadar verdiği tüm röportajlarda kendini eğlenceli bir şekilde rezil ediyor.
benim kanım ısındı sori jdfskl
mesela cüneyt özdemir ile röportajı şurdan bakın allah aşkına:
rektörümüz %30 ile %50 oranındaki intihal iddiaları için:

"bu intihal meselesi iftira. bu tezlerin ilk kısımlarında literatür kısımları vardır. oradaki her şey bir yerlerden alıntıdır. benim tezimde de alıntı. en sonda da kaynakları yazılmış. bütün dert tırnak içerisine almamışım bazı şeyleri, o mesele. bu şey değil yani, sonuçta orada bizim zamanımızda ben bu tezleri yazarken bizim önümüzde 'öyle yapılacak, böyle yapılacak' diye yazılı bir şeyimiz yoktu. bu formatlar sürekli değişir. işin özü aldığım şeyin kaynağını yazmışım."

demiş. lakin sonrasında yazdığı makalelerle ilgili de intihal iddiaları geldi. times higher education (the) dergisinde 11 ocak 2021 tarihinde yayınlanan david matthews imzalı "plagiarism questions swirl around controversial turkish rector" başlıklı ingilizce haberde intihal iddialarına yer verildi. ilgili haber sitesine kayıt olanlar tarafından okunabilen haberin içeriğinde intihal şüphesi bulunan makalelerden bahsedildi.

teyit.org tarafından 14 ocak 2021 tarihinde yapılan haberde 2003 yılında teslim edilen doktora tezine scribbr uygulaması ile yapılan incelemede yüzde 20 oranında benzerlik tespit edildiği, intihallere alıntı ve atıfların usule uygun yapılmamasının yol açmış olduğu ve tezin bilimsel etik açısından sorunlu olduğu belirtildi.
şunu da demiş “ben de lgbt bireylerin haklarını ve özgürlüklerini savunan bir insanım”. aman süleyman soylu duymasın.

https://kaosgl.org/haber/lgbti-kulubu-nu...
boğaziçi üniversitesi rektörü olmak hayaliymis. böyle bir açıklama yapmış ali kirca'ya yıllar önce. bu hayali kurmak icin önce boğaziçi universitesini kazanabilmek gerekir diye düşünüyorum. oraya yeterli ol ki orayı idare edebil. kendi kendine buyuklenip de yeterli görmek ego oluyor. okulun ozu olan ogrenci ve akademisyenler de seni istemiyor. bunu duydugun anda istifa etmesi gerekirdi. gurursuzluk bu. sahsi kanaatim bir aslan burcu olarak mucadeleyi elden birakmayacak bir sure ama zaman icinde istenmedigini icsellestirdiginde gurur yapip istifa edecek.
tez zamanda istifa etmesi gereken şahıs
bir gece kararnamesi ile geldi, bir gece kararnamesi ile gitti. işte omurgasız* olmak böyle bir şey. kendi kararınızı veremezsiniz. sizin tüm hayatınız ve haysiyetiniz efendinizin iki dudağının arasındadır. size şerefi(!) o bahşeder ve o alır. bakalım yerine hangi omurgasız atanacak. beterin beteri var derler.
03.02.2021 melih bulu: asla istifayı düşünmüyorum
dün itibariyle görevden alınmış.

işte yukarıdan biri bir söz söyler ve artık nothing else mattersdır.
omurgasız olarak anılacak sad but true.
gecenin bir vakti görevden alınmasından sonra storysinde şöyle bir şey paylaşmış "peki bundan şeyin haberi var mı? benim?" sonrasında yazık, haberlerin gerçek olduğunu öğrenince usulca storyi silmiş, hesabını kapatmış. adam kendisinin haberi bile olmadan görevden alınmış, üstteki yazarın dediği gibi tam bir omurgasız.
melih görevden alındı ama yerine kim gelecek merak ediyorum. muhtemelen daha beteri gelecektir.
6 ay içinde direniş sona erer diyordu. gitti ve sona erdi. adam sözünün eriymiş.
kararname ile gelen kararname ile gider güle güle melih.
istifa ederek gideydi iyiydi. buna da şükür
gelen gideni aratırmış derler. iyi birinin geleceğine inanmıyorum.