misafir terbiyesizliği

evime gelen misafir; bana, evime, kişiliğime ya da sofrada yemeğime terbiyesizlik yapacak olursa bir susar, iki susar üçüncüye patlarım herhâlde. ayı sözlük'te de birer misafir olduğumuzu unutmasak mı?

amacınız sağa sola hakaret etmek, birilerini üzmek değildir sanırım. bilgilerinizi kimseyi zan altında bırakmadan; sorunlarınızı, benzer şeyler yaşamış arkadaşlarınızdan tavsiye almak için; ve tabii tecrübelerinizi birilerine ışık olması için paylaşmak değil midir sözlüğün ana amacı? ben bunun için buradayım.

siz neden buradasınız bebeksilerim?
kültürümüzdeki en kadim gelenektir evinize gelen misafiri rahatsız edecek hareketlerden kaçınmak ve onun rahat etmesi için her türlü imkânı ayaklarına sermek. terbiyesizlik yapacak kadar bilinçsiz insanları evinize davet etmemeli ve onları kendinize ördüğünüz özsaygı duvarının ardında bırakmalısınız ki bu güzel geleneğin dışına çıkmak zorunda kalmayasınız. oldu da kazara terbiyesizlik yapan bir misafiri evinize davet ettiniz, o da terbiyesizlik yaptı. alttan alarak, evinizden ayrılana kadar kibarca ağırlamaya devam etmeli, bir dahaki davet listelerinde üstünü karalayarak aynı hataya düşmenin önüne geçmelisiniz.
gelenek görenek zerre umurumda değil misafir sevmiyorum. bir insanı evime, yaşam alanıma kabul edecek kadar hukukum varsa da bu onu misafir olarak görmediğim anlamını taşır ve hiçbir hareketi batmaz, canımdır çünkü.