moderatör

moderatörler sözde sözlükle ilgili işleri düzenlemeli. yani sözlük kurallarına uymayan yazıları düzeltmeli belki de silmeli. sözde dedim. durum karışık. taraf tutmaya vakitleri olduğunu sanmıyorum elbette, hele ortada taraf yokken. sanırım bazı şeyler gözden kaçıyor. başka bir türlüsünü düşünmek istemiyorum. bende kendimden geçip saldırıyorum ama sağ olsun moderatörler hallediyor o işi. bir baktım ki atıp tutulmuş benim hakkımda yine. yok yok daha kötüsünü düşünmeyeyim.
ara sıra entrylerini beğendiği yazarlara, ankara gazozu ısmarlar.
sözlüklerin vazgeçilmezidirler. özellikle sözlük formatı nedir, entry nasıl girilir bilmeyenlerden çok çekerler. tanım yapılmamış, sürekli kendinden örnekler vererek kişiselleştirilmiş, başka yazarlara sürekli cevap veren, kavga çıkarmak için direk nick belirterek girilen entryleri silmeyle yada neresini editlersem bu entryi kurtarırım çabasındaki garibanlardır.
dengeli bir yönetimin vazgeçilmez unsurudur. moderatör candır*
daha entry yazmayı bilmeyen yazarların, moderatörlük için "bu işler öyle olmaz!" diye çıkışmaları ayrıca tartışılması gereken bir durum.

her türlü emeğe saygı.
bazen gereksiz müdahaleler ve konuşmalar yapan kişidir. hiç beklemediğiniz anda, satış pazarlama yapmak için bir yerden çıkıp zamanınızı, can sıkıcı şekilde alabilirler.

zira siberalem.com editörü, aradığımı bulup evlenip evlenmediğimi sormuştu. ben de evleneceğimi, düğünümü gelip çekebileceklerini, türkiyenin ilk legal eşcinsel evliliği olacağını ve siberalemin editörünün gelip gerdekteki grup seksimize katılmasını söylermiştim. anında profilim kapatıldı. 6 kez pazarlama işi ile uğraşıp zamanımı aldıktan sonra, böyle bir şey beni rahatlatmadı değil.
son derece gerekli bir kurumdur, ama sorumluluklarının net bilincinde olmalı, bu sorumlulukları standart bir şekilde uygulamalı ve nerede durmaları gerektiğini, ki biz buna had diyoruz, bilmeliler.

bir de şöyle bir durum vardır ki bazen insanın üzerindeki sorumluluk ya da bulunduğu mevkii onun bazı davranışlarına dikkat etmesini gerektirir. ani bir nevi özgürlüklerini kısıtlar. zaten bu görev kabul edildiğinde bu kısıtlamalar da kabullenilmiş varsayılır.

lakin sözlükte şöyle bir durum da vardır: deli kıza cilve yap demişler gitmiş osurmuş.

moderatörler sözlük daha güzel bir yer olsun diye vardır, sabırla görevlerini icra etmeleri, olayları kişiselleştirmemeleri, ve kesinlikle moderatörlükle ilgili kendilerine gelen haksız dahi olsa olumsuz geribildirimleri alttan almalıdırlar. ama zaman zaman olayı kişiselleştirip ya da saf tutup hadlerini aştıklarını maalesef gözlemlemekteyiz. kraldan fazla kralcı olmanın manası yoktur. kral her zaman sözlüğün kurucusu ya da başka bir moderatör olmak zorunda değildir. kral en yakın arkadaşı dahi olsa kral çıplak diyebilmelilerdir.

ve bunun gibi şeyler...