okullarda eşcinsellik eğitimi

dünyanın bir kaç ülkesinde haftada 1 veya 2 gün sadece bir kaç saat bile olsa verildiğini öğrendiğim, buna imrendiğim konu. tabi ülkemizde henüz okullarda cinsellik eğitimi bile yok iken eşcinsellik eğitimi verilmesi oldukça zor ve uzak gibi görünüyor. fakat bir o kadar da bir toplumun homofobisini ve cinsel yönelimlere bakış açısını değiştirmek için de bunun şart olduğu kesin. sadece diliyorum ve umut ediyorum şimdilik.
eşcinsellik eğitimi* değil de cinsel sağlık* eğitimi kapsamında cinsel kimlik eğitimleri verildiği doğrudur. ülkemizde bu yönde eğitimler sadece birkaç fakültede müfredattadır.* sadece eşcinsellik değil genel olarak cinsiyet kavramı ve toplumsal cinsiyet, cinsel yönelimler gibi alt kavramlar da işlenmektedir.

eğitim verilmesi heteronormativitenin daha küçükken, biz eşcinsellerde bile istemeden yarattığı homofobiyi** tamamen yok edemez. evet, okullarda eğitim verilmesi homofobi ve transfobiye karşı etkili bir yöntemdir. fakat en etkili çözüm; şu anda ingilterenin yürüttüğü politikalardaki gibi** küçük yaştan itibaren çocuklara bu konularda ayrımcılık yapmamayı, tüm cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimlerin normal olduğunu aşılamaktır. türkiye için bu konuda herkesin düşündüğü kendinedir, hangi seviyeye ulaşır veya düşer şu anda kimse bilemez.

bizler içinse umut etmek yetmez, bilinçlenmek ve en azından çevremizdeki insanları bu konularda uygun üslup* kullanarak bilgilendirmek gerekir.
türkiye'de müfredata girse birçok küçük okulda hoca yokluğundan din kültürü ve ahlak bilgisi hocası girer. o da seks yapmayın der.
eşcinsellik eğitiminden ziyade bu ülkenin cinsel sağlık ve üreme sağlığı dersini alması gerektiğini düşünüyorum. bu dersin altındada ünite şeklinde anlatabileceğini düşündüğüm konu.ki şöylede bir durum var. bu dersleri kim anlatacak atanamayan bioloji öğretmenlerimi? ha her okuldan 2 -3 tane din kültürü hocası var o da konuyu anlatmaz .dua ezberlettırır.
dünyayı değiştirebilecek olaylardan biri olabilir tüm dünyada yapılsa ve doğru anlatılsa
üstü kapalı olarak anlatılan,hocaların anlatışı sırasında lüzumsuz arkadaşın kıh kıh gülmesi...
homoseksüel kelimesini lise ders kitaplarında sadece 1 kez gördüm. o da lise 1'de aldığım sağlık bilgisi kitabında geçiyordu. * kitabı da göstereyim size hemen.

homoseksüel ilişkiden aids bulaşma nedenlerinden biri olarak bahsediliyordu. heteroseksüel ilişkiyle aids bulaşmaz gibi bir anlam çıkıyor bundan da sanırım. düşünün durum o kadar vahim.
okullarda eşcinsellik eğitimi olarak açılıp yaklaşık 9 saat sonra okullardaki eğitimde eşcinsellik halini almış başlıktır. başlığı çok farklı bir anlama gelen bu haline çevirmiş arkadaşı bizzat öpüp kutlamak istiyorum.* okullarda verilen eğitimin cinsel yönelimleri kapsaması mı yoksa okullarda eşcinselliğin nasıl anlatıldığı mı kastedilmiş anlamlandıramadık. benimyorumlamambugadar.
devletin böyle bir imkanı olsa eşcinselleri yerin dibine sokarlar. lut kavmini anlatır dururlar.
türkiye'de verilse ana ünite başlıkları:
●eşcinsellik hastalıktır
●eşcinseller seksomanyaktır
●lut kavmi sapık ilişkilerle helak olmuştur
●eşcinseller toplum ve aile düşmanıdır
olurdu.
kamboçya'da okullar lgbt hayat tarzlarını öğrencilere öğretmeye başlıyorlarmış. kamboçya hükumeti lgbt sorunları, cinsellik ve cinsiyet konularında öğrencileri eğitmek için yeni bir okul kursu hazırlamışlar.
bizde cinsel eğitim verilmiyor ki eşcinsel eğitim verilsin. zaten öyle eğitim işine girilse de bizim memlekette yürümez bence. bir kere kafalar sapıkça.

geçenlerde aile dostumuzun 13 yaşındaki ergenus kızıyla konuşuyorduk.

+dersler nasıl bakalım?
-hihi fen dersi olmasa iyi bence.
+neden yahu olur mu öyle şey?
-ayy geçen sperm yumurtalık dedi hoca. sapık. yuh dedim yaa.

bakın bu kız çocuğu henüz 13 yaşında ve annesi mimar, babası avukat. son derece modern görünümlü bir aile ama kafalar nasıl? aha işte kafalar örümcek.
olması gerekendir. ancak cinselliğin tabu olduğu ülkemizde şimdilik mümkün değil gibi görünüyor.
eşcinsel bireylerin olmasını hayal ettiğidir. maalesef ülkemiz böyle bir programa hazır değil. bunu da hepimiz biliyoruz. aslında bu eğitimi belli bir yaştan sonra, ergenlik çağındaki çocukların psikolojisini de göz önünde bulundurarak,
cinsellik eğitimi başlığı altında vermek gerektiği kanısındayım. bu şekilde hem çocukların kritik dönemlerindeki geçişleri kolaylaştırmak hem de onlara cinsel kimliklerin insanları ötekileştirme aracı olarak kullanılmasının yanlış bir şey olduğunu öğretmek mümkün olur. tabi ki bundan önce bu eğitimin kökü yine toplumda bitiyor. toplumumuzun bize karşı yaklaşımı yüzünden bu durumun oluşması zor olabilir.