ortadoğu islam bataklığı

uzun uğraşlar sonunda türkiye'nin de dahil olmayi başardığı elit ülkeler grubu..

suriye, irak, iran, arabistan.. diye saymaya basla, sol baştan devam et..

hepsi adeta yeryüzünde birer cennet, adeta bir şampiyonlar ligi ölüm grubu..

kadin olmanın, çocuk olmanın, hayvan olmanın , insan olmanın zor olduğu topraklar..

olimpiyatlara katılsa kafa kesmece, çocuk sikmece, kadın öldürmece, ağaç kesmece, hayvana tecavüz dallarında birinciliği kimselere kaptırmayanların ülkesi..

sadece kendi içindekilere cehennemi yaşatmakla kalmayıp, kanserli bir hücre gibi nereye göçerse, nereye giderse metastaz yapan, gittiği yerin de içine sıçan, henüz çaresi bulunamamış bir hastalık..

1500 senedir kendi reformunu yapamamış.. yapmaktan aciz.. yapmayı bırak.. bunu yapabilecek kapasitede iki tane aydın bile yetiştiremiş çöl bedevilerin mekanı..

bu topraklar ayni zamanda götünü tasa silip, pilavı elle yiyen araplara sevicilik yapan türklerin hazin yok oluş hikayesini de içinde barındırır.. asimilasyonun her türlüsü kötü olsa da , araplar tarafindan asimile edilmek türklere nasip olmuştur.

dünya sahnesinde böcek kadar önemi olmayan bu ortadoğu bataklığı, içinde bulunduğu bu içler acısı durumu ise işte bunlar hep batı'nın oyunu diyerek kendine yakışır bir derinlikte açıklamaktadır.

her fırsatta batı eleştirisi yapan ve batıdan nefret eden bu develer, 20.yy'da batıya karşı savas kazanmış tek musluman komutan olan atatürk'ü de sevmezler. çünkü atatürk bu yobaz, gericileri nerde görse tepelemistir. şeref, haysiyet, onur ve vatan sevgisi bu karaktersizler icin çok uzak kavramlardir.

hak, hukuk, adalet, iyilik, doğruluk ve ahlak gibi çok basit kavramlar bu bataklıkta geçerliliğini yitirir. adeta ters mıknatıslanma yapar.

bundan yarım milyon yil once mağara duvarina çentik çentik figur kazımaya çalışan neanderthal bile bu gericilerin alayının toplamından daha fazla insanlığa katkı yapmıştır.

bu bataklığın ortasında pırlanta gibi açan, muasır medeniyet ülküsü ile kurulmuş laik türkiye cumhuriyeti ve tarihi milattan önceye dayanan metehan'in binlerce yıllık türk ordusu ise üç beş imam hatip mezunu şakirtin elinde oyuncak olmuştur.

amma ve lakin, aynı kitabı anlamadığı bir dilde tekrar tekrar okuyarak hidayete erişeceğini sanan kavimlere her şey mübahtir.

şimdi bu bataklığını ortak paydalarına ayırıp en küçük ortak bölenine bakarsak, bulacağımız korelasyon çok keskin ve nettir:

(bkz: arap masallari)

dipnot: normalde başka sözlüklerden alıntı yapmam, ama bu entryden daha iyisini yazamazdım.
orjinalinden okumak isteyenler için; https://eksisozluk.com/ortadogu-islam-batakligi--5560978?nr=true&rf=ortadogu%20islam%20batakligi