philosophy tube

ingiliz aktris abigail thorn tarafından yürütülen felsefe temalı youtube kanalı. kanal 2013'te ingiltere'de eğitim ücretlerindeki artışa tepki olarak thorn'un felsefe alanında ücretsiz dersler vermek istemesiyle başladı. thorn, 2018'de video formatlarında dönüşüme giderek kanalı daha teatral hale getirdi. felsefe konuları genellikle dramatik stüdyo setleri, senaryolar, kostümler ve makyajlar ile son derece ilgi çekici bir şekilde aktarılıyor.

geçtiğimiz ocak ayında abigail thorn trans kadın olarak açıldı ve ingiltere'de translara karşı sürdürülen karalama politikalarına karşı manifesto niteliğinde bir metin ve video yayınladı. yaptıkları "birleşik krallık'ta ve ötesinde transların yasal eşitliğini, fiziksel özerkliğini ve daha geniş özgürlüğünü destekleyen feminist, antikapitalist bir çağrı" olarak tanımlanıyor.

thorn'un 'identity: a trans coming out story' adlı açılma videosu:videoda trans uyum sürecinden önceki halini kendisine çok benzeyen başka bir aktör canlandırıyor, ama o kadar iyi çekilmiş ki farketmek imkansız.

bugün youtube'da felsefe alanındaki en büyük kanallardan biri philosophy tube. kimlik ve sol politikalar üzerine bir diğer başarılı kanal ise contrapoints. ikisinin de yürütücüsü trans kadın.