pozitif eşcinsel rol model

eşcinsel birinin örnek alabileceği ve hayatını ona göre şekillendirebileceği, "bak onlar da eşcinsel ve mutlu bir hayatları var, bunu ben de başarabilirim" diyebilip, çevresindeki baskılara ve korkutmalara karşı içsel motivasyon kazanabileceği kişiler.

ecnebi dünyasında eşcinsellerin görünürlüğü konusu artık sıkıntı olmadığından, bu konuda örnek bulmak çok zor değil. en sevimlileri neil patrick harris ve ellen degeneres olabilir. öte yandan türkiye'de yaşayan birine bu insanlar kendi bağlamlarıyla alakasız gelebilir, kendilerini özdeşleştirmekte zorluk çekebilirler. o nedenle buradan, bu topraklardan pozitif rol model olabilecek birileri lazım gelir. bunu da ana akım medyadan bulması maalesef çok zor. eşcinsel kişilere, özellikle daha genç yıllarında bir ben bir de zeki müren sendromu yaşatabilir.

neyse sosyal medya çıktı çıkalı, araştırırsanız düzgün tipler bulmanız daha kolaylaştı. özellikle kerimcan durmaz ve rüzgar erkoçlar gibi aşırı popüler karaketerler, zeki müren/bülent ersoy baygınlığını kırabiliyorlar. yalnız her ikisinin de diğer eşcinsellere yönelik elle tutulur bir söylemi olmadığından, fazlaca bir pozitif rol model olacak durumları yok.

benim bulduğum bu konudaki en güzel örnek bennett andrews kişisi. kendisi türk. yaptığı videolarda eşcinselliğini anlatması ve verdiği pozitif mesajlarla oldukça takdire şayan bir arkadaşımız kendisi. rol model olarak iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum. başka da böyle kendinden emin ve diğer eşcinsellere yönelik pozitif mesajlar veren düzgün bir türk kişiye rastlamadım. siz biliyorsanız paylaşınız.

(bkz: rol model)
(bkz: pozitif eşcinsel kimliği)
bir sürü güzel eşcinsel insandan olumlu şekilde etkilendim tabii ama beni en çok dönüştüren erkek arkadaşım oldu. yanınızda eşcinselliğiyle böylesine barışık, etrafındaki herkese açık, eşcinsellik konusunda şakalar yapabilen, şaka kaldırabilen, sokakta elinizi tutup dudaklarınızdan öpen, bütün arkadaşlarıyla sizi “bu da sevgilim” diye tanıştıran böyle rahat ve komik biri olunca ister istemez siz de büyük bir değişim içine giriyormuşsunuz, ben bunu öğrendim. son bir sene içinde büyük bir değişim geçirdim ben de sayesinde. annemlerle tanıştırdım, annemler de bayıldı, annem yemeğe davet edip dolma sardı şerefine falan, ne kadar güzel şeyler yaşadık. aman nazar değmesin diyorum tabii, çok şansım varmış da bu kadar iyi bir insana denk geldim. gelecek ne getirir bilmiyorum ama tabii armut gibi beklememek, hayatındaki güzel şeyleri geliştirmek için kıçını kırıp çalışmak gerekiyor. bir senede bütün depresyonlarım yokoldu gitti yalnız, bu sıralar onun farkındalığını yaşıyorum. depresyonun dibine vurmuştum geçen sene oysa ki. umarım bir daha dönmem o hallerime. neyse, maalesef böyle pozitif rol modelleri etrafımızda bulmak çok zor. ben yıllarca aktivizm camiasında çalıştım ve bulmanın ne denli zor olduğunu biliyorum maalesef. bana da ancak denk geldi valla. oraya buraya böyle şeyler yazıp nazarlara gelmek istemem tabii ama hem elimdekinin kıymetini bildiğimi kendime hatırlatmak istiyorum, hem de bunun ne kadar dönüşütürücü bir etkisi olduğunu paylaşmak istedim. allah herkese gönlüne göre birilerini verir umarım. sevgiler.
tanım: eksikliği çekilen rol model.