pozitif eşcinsel rol model

eşcinsel birinin örnek alabileceği ve hayatını ona göre şekillendirebileceği, "bak onlar da eşcinsel ve mutlu bir hayatları var, bunu ben de başarabilirim" diyebilip, çevresindeki baskılara ve korkutmalara karşı içsel motivasyon kazanabileceği kişiler.

ecnebi dünyasında eşcinsellerin görünürlüğü konusu artık sıkıntı olmadığından, bu konuda örnek bulmak çok zor değil. en sevimlileri neil patrick harris ve ellen degeneres olabilir. öte yandan türkiye'de yaşayan birine bu insanlar kendi bağlamlarıyla alakasız gelebilir, kendilerini özdeşleştirmekte zorluk çekebilirler. o nedenle buradan, bu topraklardan pozitif rol model olabilecek birileri lazım gelir. bunu da ana akım medyadan bulması maalesef çok zor. eşcinsel kişilere, özellikle daha genç yıllarında bir ben bir de zeki müren sendromu yaşatabilir.

neyse sosyal medya çıktı çıkalı, araştırırsanız düzgün tipler bulmanız daha kolaylaştı. özellikle kerimcan durmaz ve rüzgar erkoçlar gibi aşırı popüler karaketerler, zeki müren/bülent ersoy baygınlığını kırabiliyorlar. yalnız her ikisinin de diğer eşcinsellere yönelik elle tutulur bir söylemi olmadığından, fazlaca bir pozitif rol model olacak durumları yok.

benim bulduğum bu konudaki en güzel örnek bennett andrews kişisi. kendisi türk. yaptığı videolarda eşcinselliğini anlatması ve verdiği pozitif mesajlarla oldukça takdire şayan bir arkadaşımız kendisi. rol model olarak iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum. başka da böyle kendinden emin ve diğer eşcinsellere yönelik pozitif mesajlar veren düzgün bir türk kişiye rastlamadım. siz biliyorsanız paylaşınız.

(bkz: rol model)
(bkz: pozitif eşcinsel kimliği)