queer - resimli bir tarih

kuir teorisini, lgbtq+ tarihini çizimlerle açıklayan çok hoş bir kitap. içinde homojen derginin 12. sayısında ele aldığım monique wittig'in "straight zihniyeti" de var. *

(bkz:homojen dergi 12. sayı)
resimli kitaplara önyargılı olsam da alacağım, okuyacağım kitap.
queer teorinin anlaşılması açısından önemli bir kitap. çünkü queer teori çokça kafa karıştıran bir teori. ve anlamak için önceleyen gelişmeleri de bilmek gerekiyor. kitap sosyal bilimlerdeki bu gelişmelere de yer veriyor. queer'e getirilen eleştirilerden de bahsediyor. anlamaya çalışırken buradan başlanabilir diye düşünüyorum.
okudum, beğenmedim. çünkü genel olarak queer teorisinin anlaşılmazlığı, belirsizliği ve bulanıklığına kıl oluyorum. diğer bir çok queer teoriyi anlatan kitap gibi kavramsal çerçevesi çok iyi kurulmamış. zaten anladığım kadarıyla queer teori bir çerçeveye ihtiyaç da duymuyor.
"bazen bunlar ne tartışıyor yahu" oluyorum. acaba ben mi aptalım da anlamıyorum diye 3-4 defa okuduğum metinler olmuştur. sonra anlıyorum ki problem bende değil. birçoğu ne dediğini bilmiyor gerçekten. ya da ben aptalım. belki de ben postmodern birisi değilim. modernizm ile de çatıştığıma göre gerçekten premodern zihniyette falan olmalıyım.