rosatom

yaşanan elim kazadan sonra kendisine ciddi oranda çeki düzen vermiş* olan rusya nükleer tesislerin işletmecisi..

yüksek enerji ihtiyacı olan rusya gibi ülkelerin atom / nükleer enerji kaynaklarına olan bağımlılığı göz önünde bulundurulduğunda kendilerini bu konuda geliştirmiş oldukları söylenebilir.

son zamanlarda ülkemizde gündeme gelen türkiyede kurulacak olan nükleer tesislerden akkuyu için yapılacak tesisin yapım/işletim süreçlerinde yetki sahibi firma olan rosatom, tarihinde kara leke ile ülkemizde irite bir şekilde izlenmektedir..

nükleer tesisin sadece çekirdek tepkimelerinden meydana gelmediğini üç aşağı beş yukarı düşünebilen herkes bilir, bunun bakım, kontrol vesair konuda da uzmanlara ihtiyacı olduğu gerçektir.

rusya yaşanan acı kazalardan sonra konuya ciddiyetle yaklaşmış deyim yerindeyse uçan kuşa müsamaha etmediğini bizzat tecrübelerimden çıkartabilirim..

evet nükleer temiz bir enerji kaynağıdır, dur hele dur çemkirmeden bi sözümü dinle..

temizdir, lâkin her şeyden çok daha fazla dikkat gerektiren bir kaynaktır, hali hazırda güneş ve dünyamız çekirdeğinde oluşan nükleer tepkimeler için zilyon tane çalışma da hali hazırda bulunmaktadır (bkz: yüksek enerji astrofiziği).

içerisinde bulunduğum kurum ve kuruluşlar türkiyede kurulacak olan nükleer tesislerin muayene ve kontrol birimlerinin yönetimini sağlayacak alt yapıyı oluşturmaktalar..

evet devlet * bu konuda oldukça acemi yönetici ile dolu, bunu kimse inkar etmiyor, fakat eğitimini almış ne yaptığını bilen insanların, salt karşı koymak haricinde, madem yapılıyor bunun tüm önlemlerini de alalım arkadaş mantığını da bir şekilde kavramaları gerekir..

kimse büyük kazaların olmasını istemiyor, kimse onca canın yanmasına göz yumamaz..

nükleerin kelime anlamını dahi bilmeden havadan sudan eleştiri yapmak günümüz sulandırılmış aktivizmi ve muhalifliğinin vazgeçilmez ögesi sanırım..özet geç astral diyenler için..

--- özet ---

bu hükümet sike sike yapıyor bunları, bize düşen engellemek, ama engelleyemiyorsak bilinçlenip korumasını ve güvenliğini artırmak..

--- özet ---

objection in advance : sadece süreci bildirmek istedim kimseyi savunduğumu iddia etmeyin..