sansar salvo

evet umarım kategori seçimim doğrudur. "kişiler". sansar salvo da bir insan sonuçta değil mi. hasılı kelam türk rapçidir. kendi açıklamasına göre 1000 üzeri rap parçası vardır. internette bunların yaklaşık 800-ünü falan bulmak mümkün. bu da kendisini türkiyenin en fazla parçası bulunan rapçisi yapıyor. ayrıca en üretken türk rapçi de kendisidir. ve bir söylentiye göre en fazla diss parçası bulunan türk rapçi de kendisidir. ayrıca yine bir söylentiye göre başka kişilerle en çok feat atmış türk rapçi de kendisidir. freestylede hiç yenilmemiştir. kısacası bu rapçi abimizin pek çok "rekor"u vardır. kendisinin muhtemelen yaklaşık 100 parçasını dinlemişimdir. en sevdiğim parçası 34 dramı olup(istanbulu yansıtması bakjımından en değerli parçadır), ilk dinlediğim parçası eşkıyadır. gerçi eşkıya parçası massakaya aittir ama sansar da eşlik etmiştir.

şuan 32 yaşındadır, en sevdiğim rapçi olup bana göre türkiyenin en iyi rapçisi olma özelliğine sahiptir. e tabi 20 yıla(2001den beri rap parça yapıyor bundan önce de yapıyormuş ama yayınlamıyordu) 1000 parça sığdırmasının da böyle düşünmemde payı yok değil.

türkiyenin en iyi 10 diss parçası arasında olduğunu söyleyebileceğimiz "paranı verdim" parçasını, sagopa kajmerin kendisini mahkemeye vermesiyle birlikte anlık sinirle dakkalar içerisinde yazmıştır. şöyle ki, sansar salvonun "çete"sindeki bir eleman, sagonun gruba geçmiş ve sansara laf atmış. eleman sagonun grubunda olduğu için, sansar da grubun liderine yani sagoya laf atmış. ".....im sago küstahını" demiş. (bkz: waterfall) ve sansar 18-ci yaş gününde kalkmış, bi bakmış anaaa, sago beni mahkemeye vermiş demiş. evet sago sansara sansar daha 18 yaşındayken dava açmış. ve bu da hani uyarı mahiyetinde 1 tl-lik davaydı. sansar sinirlenmiş o anlık sinirle alelacele "paranı verdim" diye bir diss yapmış. üstelik youtubeda bu parça paylaşılınca kapak resmine de 1 tl koymuşlar. bu da sagonun o 1 tl mevzusuna göndermedir. hasılı kelam sansar salvo diss olayında koskoca sagopa kajmeri yenmiştir.

e oglum bu adam sagopa kajmeri yenmişse sagopa neden bugün bu adamdan daha iyi rapçi olarak anılıyor diye sorabilirsiniz. şöyle ki, ceza-sagopa yeraltından yerüstüne çıktıklarında elalem undergroundda yeni bir tat aradı. ve bu tadı sansarda buldular. sansar, ceza-sagopa döneminin en büyük ilk rapçisi oldu. fakat, çok hızlı ürettiği için(ki 18 yaşına geldiğinde birçok rapçinin kariyeri boyunca yapabileceğinden çok daha fazla sayıda parça çıkardı) sözleri de basit kalıyordu. hani adam sürekli yazıyor ya, hep bi şaheser yapamaz. sansar 18 yaşına gelince baktılar tık yok. üstelik sonraları kanser mevzusu falan. rap yükseldi ama rapi sırtında taşıyan sansar salvo da rapin altında kaldı maalesef.

sansar salvonun youtubeda en fazla dinlenmiş parçası "dum taka dum"dur, bu parçanın dinlenmesi 20milyonu geçmiştir. en ünlü parçalarından bir diğeri "ne"dir ki bu parçası çıktığında döneme damgasını vurmuştu. buna rağmen sansarı sansar yapan "psikopat yazar" parçasıdır. bu parça sebebiyle herkes sansar salvoya "psikopat yazar" derler ve sansar salvo, "sansar salvo a.k.a. psikopat yazar" diye anılmaktadır.

gerçek adı ise ekincan arslan olup uyuşturucu tedavisi almıştır fransada. hatta ilgilinenler fransada lape hastanesinde uyuşturucu tedavisi görürken yazmış olduğu (bkz: gözlerimin içinde) parçasını dinleyebilirler. çok ilham veren bir parçadır gerçekten.

kısacası sansarın kendisinin de söylediği gibi, "sans uzun bir yoldur." dinledikçe daha yeni şeyler keşfetmek mümkün.
kendisinin birkaç şarkısını tekrar dinledim, ibne falan diyor hoşuma gitmedi. ortaokulu bu adamı dinleyerek geçirmem de ayrı saçma tabi. evet, eskiden rap dinliyordum maalesef.